Bezpieczeństwo żywności niemowląt

Żywność dla niemowląt to produkty odpowiednie do karmienia dzieci…
blog plasmon (2)

Dlaczego mówimy o bezpieczeństwie?

Żywność może zawierać pozostałości różnych substancji, zarówno tych powszechnie stosowanych w rolnictwie (pestycydy, insektycydy, antybiotyki), jak i pozostałości ewentualnych zanieczyszczeń środowiska naturalnego (mykotoksyny, metale ciężkie, dioksyny). Dzieci są mniej odporne i bardziej podatne na te zanieczyszczenia, ponieważ niektóre ich narządy nie osiągnęły jeszcze dojrzałości funkcjonalnej, co może prowadzić do większego wchłaniania i mniejszej zdolności do metabolizowania i eliminacji tych szkodliwych substancji.

Mówi o tym prawo...

Obecnie istnieje prawo stworzone ad hoc w celu ograniczenia zanieczyszczeń w żywności – jest to rozporządzenie 1881 opublikowane w 2006 roku przez Komisję Europejską. W dokumencie tym określono również maksymalne poziomy poszczególnych substancji dla produktów przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci. Ponadto, zgodnie z prawem, w żywności dla niemowląt barwniki i konserwanty są kategorycznie zabronione. Ten poziom bezpieczeństwa jest kontrolowany i gwarantowany prawnie w celu ochrony najmłodszych, a więc najbardziej wrażliwych konsumentów.

Uważaj na etykiety!

Prostym sposobem zdobycia informacji i poszerzenia wiedzy na temat żywności dla niemowląt jest czytanie etykiet produktów dla niemowląt. Najlepiej wybierać produkty z krótką listą składników, takie, w których pochodzenie surowców jest wyraźnie określone, a dane o łańcuchu produkcji są sformułowane jasno i zrozumiale.

Ważnym ograniczeniem, na które należy zwrócić uwagę, jest poziom pestycydów zawartych w produktach codziennego użytku, takich jak owoce i warzywa. Świeże nie zawsze oznacza bezpieczne dla dziecka, a co więcej, świeże warzywa i owoce mogą zawierać zmienną ilość pestycydów między 0,1-2 mg/kg (a w niektórych przypadkach może być nawet znacznie wyższa). Żywność dla niemowląt natomiast – zgodnie z prawem – musi mieć zawartość pestycydów niższą niż 0,01 mg/kg, a zatem limity dla żywności dla niemowląt są znacznie bardziej restrykcyjne niż te przewidziane dla dorosłych.

Podobnie wiele uwagi poświęca się zanieczyszczeniu metalami ciężkimi (ołowiem, kadmem, rtęcią) obecnymi w wielu produktach spożywczych, takich jak mięso, ryby i warzywa, których limity w żywności dla dzieci są znacznie zmniejszone w porównaniu z żywnością spożywaną przez dorosłych.

Spożycie zbóż często wiąże się z możliwym naturalnym zanieczyszczeniem mikotoksynami, czyli toksycznymi związkami uwalnianymi przez pleśnie porastające zboża. Mikotoksyny stanowią duże zagrożenie dla zdrowia, bowiem mogą powodować uszkodzenia wątroby i innych narządów, zwłaszcza gdy narażenie jest stałe i długotrwałe. Usunięcie tego zagrożenia w przypadku rosnącego dziecka staje się kluczowe, ponieważ jego wątroba nie osiągnęła jeszcze dojrzałości funkcjonalnej i strukturalnej. Z tego powodu żywność dla niemowląt również pod tym kątem podlega znacznie surowszym ograniczeniom niż ta dedykowana dorosłym. W niektórych przypadkach, jak w przypadku mikotoksyny Aflatoksyny B1, limit ten jest 20 razy niższy niż w przypadku zwykłych płatków zbożowych dla dorosłych (0,10 μg/kg wobec 2 μg/kg dla dorosłych).

Odkryj wszystkie przepisy Plasmon dla swojego 6-miesięcznego dziecka Skonsultuj się z pediatrą, aby wybrać najbardziej odpowiednią dietę dla swojego dziecka

udostępnij artykuł

źródło

Plasmon

Opracowane przez

włoskich dietetyków

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady przeznaczone na każdy etap rozwoju dziecka.

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.