CZAS KARMIENIA

Czas karmienia

Czas karmienia to ważny czas dla Twojego dziecka nie tylko z punktu widzenia żywieniowego, ale również sensorycznego.

W rzeczywistości jest to pora dnia, kiedy wszystkie narządy zmysłów (wzrok, słuch, węch, dotyk i smak) są silnie pobudzone. Dziecko staje się prawdziwym bohaterem sceny: odkrywa i eksploruje nowe pokarmy, smaki, zapachy i konsystencje (często w formie zabawy), manipuluje przedmiotami (jedzenie, spodeczki i sztućce), wyraża emocje takie jak radość, czasem wstręt lub złość.

Ale czas posiłku to także delikatny moment tworzenia się więzi emocjonalno-relacyjnych, które są niezbędne do budowania dobrych relacji z jedzeniem, w którym dzieci i rodzice lub opiekunowie uczą się poznawać i interpretować werbalne i niewerbalne sygnały komunikacyjne.

To właśnie w czasie posiłków przyjęte przez rodziców praktyki żywieniowe i styl wychowawczy odgrywają kluczową rolę w określaniu preferencji żywieniowych i zachowań żywieniowych dziecka, które z czasem pozostaną niezmienione aż do dorosłości. Z tego powodu ważne jest, aby „posiłek” przeżyć spokojnie, bez niepokoju i stresu ze strony rodziców, nawet jeśli nie zawsze jest to łatwe.

W miarę dorastania Twoje dziecko będzie stawało się coraz bardziej samodzielne w doborze pokarmu, określaniu smaku potraw oraz wzmacnianiu wrodzonej zdolności do samoregulacji przyjmowanych kalorii.

Wreszcie, czas posiłku może stanowić wspaniały moment towarzyski, w którym rodzina spotyka się, dzieli i wzmacnia więź.

Zacznijmy! JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Aby poradzić sobie z posiłkiem trzeba uzbroić się w śliniaki! Są wszystkie rodzaje: jednorazowe, wodoodporne, silikonowe.

Warto wyposażyć się również w komplet spodków i sztućców dla dzieci, przydatnych do opanowania prawidłowej sprawności manualnej, a także pomagających we właściwym porcjowaniu (do czego warto też użyć wagi). W rzeczywistości wkrótce Twoje dziecko będzie chciało chwycić tę samą łyżkę, za pomocą której podaje się mu posiłek, a następnie będzie próbowało używać jej jak dorośli, początkowo myśląc o zabawie, a następnie jedząc samotnie z coraz większą autonomią.

Sztućce muszą być wykonane z silikonu spożywczego lub plastiku wolnego od ftalanów i bisfenolu A. Pierwszą rzeczą, którą należy wprowadzić jest łyżka do posiłków, koktajli i zup, przy wprowadzaniu bardziej stałych pokarmów przyda się widelec z zaokrąglonymi końcówkami i szerokimi ząbkami o zaokrąglonym kształcie.

Ponadto do wody przydaje się otwarty kubek ze swobodnym przepływem (nie wyposażony w ustnik z zaworkiem) z uchwytami, aby nauczyć się pić wodę łykami zamiast ssania, jak to ma miejsce w przypadku butelki.

Właściwa postawa do dobrego posiłku

Wysokie krzesełko to najbezpieczniejszy i najwygodniejszy sposób spożywania posiłków przez dziecko. Stopniowo zrozumie, że ważne jest wspólne spożywanie posiłku przy stole, każdy na swoim krześle. Ponadto pozwala by dziecko było blisko siebie, gdy siedzisz przy stole, co pozwala na swobodne poruszanie się i sprawdzanie go bez konieczności ciągłego trzymania go w ramionach. Ważne jest, aby dzielić czas na posiłek z resztą rodziny: pozwala to dziecku nauczyć się trzymać sztućce w rączce i jeść obserwując ruchy innych członków rodziny, w procesie obserwacji i naśladowania.

Kilka praktycznych porad

Posiłek staje się dla Twojego dziecka prawdziwym edukacyjnym momentem. To Wy, Rodzice, jesteście tymi, którzy ustanawiają kilka małych „rodzinnych zasad”. Dlatego:

• Zadbaj o to, aby jedzenie było przyjemne i nie rozpraszało uwagi (bez włączonej telewizji, tabletów, telefonów komórkowych), ale może zaproponuj jako rozrywkę małe gry edukacyjne, które pobudzają wyobraźnię i angażują dzieci

• Zapewnij odpowiednią i wygodną postawę, proponując zdrowe, smaczne posiłki o regularnych porach, o konsystencji odpowiedniej dla rozwoju neuromotorycznego dziecka.

• Szanuj sygnały głodu/sytości dziecka (patrz ramka), pozwalając mu decydować „czy i ile” jedzenia chce zjeść, stymulując jego zdolność do samoregulacji i stopniowo zachęcając je do promowania jego autonomii w robieniu rzeczy dla siebie.

• Nawiąż kontakt wzrokowy, patrząc dziecku w oczy, zachęcając je słownie i pozwalając dziecku decydować, jak szybko ma jeść, unikając wszelkiego rodzaju siły fizycznej lub werbalnej, aby przekonać je do jedzenia.

A co jeśli dziecko źle znosi posiłki?

Bardzo często zdarza się, że dziecko płacze podczas karmienia lub odmawia. Nie zniechęcaj się i przede wszystkim nie spiesz się!

Czasami jest to tylko kwestia czasu, innym razem jest to brak równowagi między tym, ile dziecko je, a tym, ile jego rodzice uważają, że powinno jeść.

Ważne jest, aby nie zmuszać dziecka do jedzenia więcej, nie krzyczeć i nie złościć się, nie obiecywać nagród i nie grozić karą.

Warto postępować powoli i stopniowo, wprowadzając nowe, zdrowe potrawy, oswajając dziecko z nowymi smakami, ucząc je rozróżniać.

Jeśli Twoje dziecko odmawia pokarmów „ważnych pod względem odżywczym” takich jak owoce, warzywa, ryby, warto zaproponować je kilka razy w ciągu najbliższych kilku tygodni, nawet 10-20 razy, na spokojnie, być może eksperymentując z nowymi przepisami, poprawiając prezentację i umożliwiając ułatwienie mu oswajania się z jedzeniem.

Na koniec nie zapomnij zaangażować swojego pediatry, z pewnością będzie w stanie Ci pomóc, udzielając cennych rad!

Wiek

Oznaki głodu

Oznaki sytości

4-6 miesięcy

Płacze lub krzyczy

Uśmiecha się do opiekuna, patrząc uważnie na niego podczas jedzenia, aby dać do zrozumienia, że ma ochotę na więcej

Porusza głową w kierunku łyżki lub próbuje wpychać jedzenie do ust

Spowalnia lub zatrzymuje ssanie

Wypluwa sutek/smoczek

Odwraca głowę

Wydaje się być rozproszony i zwraca uwagę na otoczenie

5-9 miesięcy

Chwyta łyżkę lub jedzenie rękami

Wskazuje palcem jedzenie

Zaczyna jeść wolniej

Trzyma buzię zamkniętą lub odpycha jedzenie

8-11 miesięcy

Wyciąga rękę i chwyta jedzenie

Wskazuje palcem na jedzenie

Jest podekscytowany, gdy podaje się jedzenie

Zaczyna jeść wolniej

Odpycha jedzenie

10-12 miesięcy

Wyraża preferencje dotyczące określonych potraw za pomocą słów lub dźwięków

Kręci głową z boku na bok, żeby powiedzieć, że nie chce więcej

udostępnij artykuł

Źródło

Plasmon

Opracowane przez
włoskich dietetyków.

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.