Jak zadbać o dzieci w okresie letnim?

Lato to najbardziej wyczekiwana przez nasze dzieci pora roku, a kiedy mówimy o lecie, od razu myślimy o wakacjach.. 

blog plasmon

Odpowiednie nawodnienie

W lecie zapotrzebowanie na płyny jest bardzo duże, a jednak dzieci sygnalizują głód częściej niż pragnienie. Ważne jest, aby często podawać im coś do picia.  Preferujmy wodę (unikajmy napojów gazowanych, słodzonych lub soków owocowych), zwłaszcza podczas zabaw, które wymagają umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej.

Ochrona oczu

Według ekspertów dzieci mogą swobodnie spędzać czas na świeżym powietrzu, bez szczególnych środków ostrożności (oprócz osób cierpiących na choroby oczu).  Zaleca się jednak stosowanie czapki z daszkiem jako ochrony w przypadku długotrwałego narażenia na słońce. Co zrobić, gdy do oczu dostanie się trochę piasku, słonej wody lub kurzu? Wystarczy przepłukać je wodą pitną, a podrażnienie zniknie.

Ochrona przed słońcem

Niezależnie od tego w jakim miejscu będą się znajdować wasze dzieci. Oczywiście mowa o przebywaniu na świeżym powietrzu, ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o wysokiej ochronie i unikanie ekspozycji na słońce w godzinach największego upału, czyli od 10-10:30 do 16-16:30. W zależności od szerokości geograficznej i klimatu.

ukąszenia owadów

Ukąszenia w okresie letnim są niewątpliwie trudne do uniknięcia. Warto jednak pamiętać, że dermatolodzy odradzają stosowanie środków odstraszających, ponieważ ich stosowanie w połączeniu z ekspozycją na słońce, może powodować podrażnienia indukowane przez światło. Unikaj również miejscowych leków przeciwhistaminowych.  Najlepsze w tej sytuacji będzie zastosowanie kremów z kortyzonem. Jeśli swędzenie jest zbyt intensywne, mogą pomóc doustne leki przeciwhistaminowe. Nie wolno narażać dziecka na działanie promieni słonecznych, w czasie leczenia, którymkolwiek z wymienionych, dlatego należy używać ich wieczorem. Zawsze zaleca się konsultację z pediatrą, w sprawie rodzaju leku przeciwhistaminowego lub kremu z kortyzonem.

Nie zapominajmy o noworodkach

Tutaj właściwie obowiązują nas te same zalecenia, co w przypadku starszych dzieci. Aby jednak podróżować bezpiecznie z niemowlęciem, Włoskie Towarzystwo Neonatologiczne (SIN) udziela kilku przydatnych porad:

  • Zgodnie z zaleceniem pediatry, zaleca się poczekać co najmniej 10 dni od narodzin dziecka, po rozpoczęciu karmienia piersią i przejściu przez fizjologiczną utratę masy ciała, zanim zdecydujesz się przemieszczać.
  • Jako środek transportu dobrze wybrać samochód. Jeśli panują oczywiście odpowiednie warunki. Temperatura klimatyzacji nie powinna być niższa niż 22-23 stopnie. Umieść niemowlę w foteliku na tylnym, środkowym siedzeniu. Jest to najbezpieczniejsza opcja. Dziecko będzie wtedy bardziej osłonięte w przypadku zderzenia. Należy zatrzymywać się co około dwie godziny i w razie potrzeby, podawać dziecku jedzenie. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie, ze względu na ryzyko odwodnienia.
  • Mówimy tak, jeśli chodzi o środek transportu jakim jest pociąg. Daje to możliwość spacerowania z dzieckiem na rękach i zainstalowanie wózka czy fotelika, w bezpieczny sposób.
  • Samolot jest najmniej odpowiednim środkiem transportu do podróży z niemowlęciem. Może powodować silny stres, jakiemu będzie musiało stawić czoła (skoki temperatury, ciśnienia, silne światła i hałasy). Może także zwiększyć ryzyko infekcji dróg oddechowych. Jeśli jednak jest to konieczne, zaleca się częste pobudzanie ssania u dziecka, aby zmniejszyć skutki dekompresji atmosferycznej, która powoduje ból u dziecka, zwłaszcza podczas startu i lądowania.
  • Jako najlepsze miejsce wakacyjne dla niemowląt można wybrać plażę, w góry czy wieś. Wieś jest idealnym miejscem docelowym, ponieważ małe dziecko, które  większość dnia przesypia, potrzebuje regularnego rytmu i umiarkowanego klimatu. Zaleca się unikanie stawów i stajni ze względu na duże skupienie owadów, takich jak komary

Po wybraniu środka transportu i miejsca, warto sprawdzić, czy są infrastruktura jest dostosowana d0 dzieci (pediatrzy, apteki, służby medyczne, warunki higieniczne i klimatyczne).

udostępnij artykuł

źródło

Plasmon

Opracowane przez włoskich ekspertów.

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.