Pora spać czyli znaczenie snu

Warto wiedzieć jak ważny jest odpowiedni sen, zarówno dla rodziców jak i pociech. Pod względem ilości oraz jakości.

plasmon

W ostatnich latach nasze społeczeństwo stopniowo zaczeło przywiązywać coraz mniejszą wagę do snu. Często uznawano ten czas, za „czas zmarnowany” w porównaniu z możliwością wykonywania innych czynności. Jednak ten i inne czynniki doprowadziły do wczesnego wystąpienia zaburzeń snu, już w pierwszym roku życia. Co często utrzymuje się również w kolejnych latach. Według SIPPS – Włoskiego Towarzystwa Pediatrii Prewencyjnej i Społecznej, 35 – 40% dzieci cierpi na problemy ze snem w okresie dorastania; odsetek ten wzrasta w pierwszym roku życia, na przykład ze względu na zapotrzebowanie na dokarmianie nawet w nocy.  

Liczne korzyści zdrowotne wynikające z prawidłowego snu:

U dzieci i młodzieży, podczas snu uwalniane są hormony wzrostu, dlatego ważne jest, aby rodzice zrozumieli, jak istotny jest odpowiedni sen dla nich i ich dziecka, zarówno pod względem ilości, jak i jakości. Warto pamiętać, że dzieci nie są takie same! Jedne zasypiają łatwo, inne mają trudności z odprężeniem się i zaśnięciem, jeszcze inne śpią bez przerwy, a jeszcze inne budzą się bez przerwy. Niektóre potrzebują zaledwie kilku godzin odpoczynku, a inne dużo więcej.

JAK DŁUGO POWINNO SPAĆ DZIECKO?

Badacze snu uważają, że istnieje wiele indywidualnych odmian. W zależności od grupy wiekowej średni czas snu wynosi:

  • Do 12 miesięcy: 14-18 godzin, wliczając dzień i noc
  • Od 1 roku do 5 lat: 12-14 godzin rozłożonych na 24 godziny
  • Od 6 do 10 lat: 10-12 godzin dziennie
  • Od 11 do 18 lat: 8-10 godzin dziennie

CO JEŚLI ILOŚĆ SNU JEST NIEWYSTARCZAJĄCA?

Brak regularnego snu wiąże się z wieloma negatywnymi aspektami. Niektóre dotykają dzieci w każdym wieku, inne dzieci w wieku szkolnym. Do najczęstszych aspektów należą:

  • Zmiany behawioralne z tendencjami do agresji, uczucia antyspołeczne, nadpobudliwość i niezdolność do kontroli
  • Aspekty wpływające na sferę emocjonalną z tendencją do depresji, stresu, niepokoju i drażliwości
  • Te związane ze środowiskiem szkolnym: trudności z organizacją, koncentracją, rozumieniem pojęć, uczeniem się, nieuwagą, słabą kreatywnością i pamięcią, słabą kontrolą zachowania i trudnościami w relacjach
  • Aspekt motoryczny może być również osłabiony przez brak koordynacji, spadek aktywności sportowej, ryzyko wypadków czy niezdarność.
  • Ponadto bezsenność może również prowadzić do większego ryzyka otyłości i nadwagi, a także większej podatności na choroby z powodu zmniejszonej funkcjonalności układu odpornościowego

udostępnij artykuł

Żródło

Plasmon

Opracowane przez Włoskich ekspertów.

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.