Szkoła i żywienie-praktyczne wskazówki

W ciągu pierwszego roku życia dziecko doświadcza wielu zmian. Dlatego spożywanie posiłków poza domem, czyli w mniej znanych miejscach, jest szczególnie ważne.

blog plasmon

Kiedy mówimy o szkole, nie można nie poruszyć tematu żywienia. Wszyscy  w wieku dziecięcym, począwszy od najmłodszych aż po nastolatków, w okresie szkolnym, spędzają większość dnia z dala od domu. Z tego powodu, część głównych posiłków spożywają w szkole. Zwłaszcza lunch i przekąski.

Spożywanie posiłków poza domem, czyli w mniej znanych miejscach, jest szczególnie ważne dla dzieci do 3. roku życia.

W ciągu pierwszego roku życia dziecko doświadcza wielu zmian, zwłaszcza pod względem żywieniowym. Wystarczy pomyśleć o odstawianiu od piersi. Gdy dziecko stopniowo przechodzi z wyłącznie mlecznego odżywiania (mleko matki lub jego zamienniki) na uzupełniające, stałe pokarmy. To niezwykle ważne doświadczenie, nie tylko z punktu widzenia żywienia, ale także dla doświadczeń sensorycznych dziecka (eksponowanie go na nowe pokarmy, smaki, zapachy). Może to być trudne do zarządzania dla rodziców, zwłaszcza w przypadku pierwszego dziecka.

Okres rozpoczęcia pobytu w żłobku, jest delikatnym etapem dla dziecka, które musi się dostosować, do nowego środowiska. Często jednocześnie nabywając nowe umiejętności psychomotoryczne i zmieniając swoje potrzeby żywieniowe.

Ponadto, nie można lekceważyć silnej więzi, która tworzy się między matką a dzieckiem i która w tym okresie nagle zostaje przerwana lub ograniczona. Często z powodu pracy matki lub innych rodzinnych obowiązków. Jeszcze trudniejsze jest odcięcie matki karmiącej, która w przypadku wyłącznego karmienia piersią, może się znaleźć w sytuacji, gdy nie jest w stanie dłużej tego robić. 

U nieco starszych dzieci, problemy z żywieniem mogą pojawić się u tych, którzy są bardzo wybredni. Gdzie wybór żywności sprowadza się do kilku rodzajów, które rodzice stale im proponują, aby tylko zobaczyć, jak jedzą. Z drugiej strony, dla innych dzieci żłobek i przedszkole oznaczają pozytywny przełom, pod względem żywienia.Posiłek jest postrzegany jako moment współdzielenia i naśladowania innych dzieci, które jedzą.

Jaka jest rola stołówki szkolnej i jak jest zorganizowana?

Catering w przedszkolu, a także w innych placówkach szkolnych, jest postrzegany jako środowisko sprzyjające promocji zdrowia i edukacji żywieniowej, w którym możliwe jest zapewnienie dzieciom zdrowego i odpowiedniego pożywienia. Jego zadaniem jest zapewnienie bezpiecznych, zrównoważonych i odpowiednich posiłków, które pokrywają zapotrzebowanie żywieniowe dzieci. Menu powinno spełniać odpowiednie wymagania dotyczące dostarczania składników odżywczych, w różnych grupach wiekowych. Promując pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, warzywa, rośliny strączkowe, ryby – wszystkie zdrowe produkty spożywcze, uwzględniając również odpowiednią różnorodność i stałe zapewnianie wysokiej jakości, również na podstawie wskaźników preferencji sensorycznych.

Menu są zazwyczaj opracowywane na okres 4 tygodni, aby zapewnić sezonową różnorodność. Posiłek zazwyczaj składa się z pierwszego dania, drugiego dania, dodatku, chleba i świeżych owoców. U dzieci, które nie przestrzegają specjalnej diety z powodów rodzinnych (wegetariańska/ wegańska), związanej z przekonaniami etycznymi, religijnymi lub kulturalnymi, lub z alergiami/nietolerancjami pokarmowymi, ważne jest codzienne różnicowanie źródeł białka, wybierając mięso, ryby, produkty mleczne, jaja i rośliny strączkowe (propozycje różnych źródeł białka co najmniej raz w tygodniu). Pomoże to rodzicom, którzy zazwyczaj znają szkolne menu, w zapewnieniu różnorodnego, ale zrównoważonego pod względem wartości odżywczych wieczornego posiłku, zgodnie z właściwymi wytycznymi żywieniowymi, zwłaszcza jeśli chodzi o częstotliwość spożywania źródeł białka.

Alternatywnie, można uwzględnić jedno danie, w którym źródło białka, zboże i warzywa są podawane razem, zamiast pierwszego i drugiego dania.

Dodatkowo, w pierwszym roku życia nie dodaje się soli do potraw; później sól jest dodawana tylko do wody gotowania pierwszych dań. Zalecane jest spożywanie chleba o obniżonej zawartości soli, a nie dodawanie cukru ani podawanie napojów słodzonych.

Jak radzić sobie z posiłkami w szkole, jeśli małe dziecko jest "kapryśne"?

Nie martwcie się, ale miejcie dużo cierpliwości. Należy dać maluchowi możliwość stopniowego adaptowania się do nowego środowiska. Jeśli dziecko odmawia jedzenia w szkolnej stołówce, to zadaniem rodziców jest zachęcenie malucha, do spożywania posiłku w szkole, unikając negatywnych komentarzy lub zbyt surowych krytyk dotyczących szkolnej kuchni. Nie jest również odpowiednie, aby maluch przynosił jedzenie z domu lub korzystał z zaświadczeń medycznych o potrzebie innego posiłku, niż dzieci bez ważnego powodu, ponieważ wiązałoby się to z większym ryzykiem izolacji dziecka, wybiórczością żywieniową, która może mieć długoterminowe negatywne skutki i naruszeniem równości w edukacji. Również inne profesje, takie jak nauczyciele, będą gotowe pomagać w wychowywaniu waszych dzieci, ścisłe monitorując je, promując zdrowe odżywianie i akceptację posiłków w szkolnym środowisku, stosując taktyki, które pomogą dzieciom nawiązać i rozwijać dobre relacje z jedzeniem.

A co z karmieniem piersią?

Każda mama powinna być poinformowana, zachęcana i wspierana w kontynuowaniu karmienia piersią nawet gdy jej dziecko jest w żłobku. Istnieje protokół zawierający praktyczne wskazówki zarówno dla edukatorów, jak i rodzin, mający na celu ułatwienie i wspieranie praktyk związanych z podawaniem pokarmu mlecznego w żłobku. Personel żłobka informuje matkę karmiącą piersią o możliwości kontynuowania karmienia piersią w żłobku, zgodnie z wytycznymi zawartymi w tym dokumencie (sposób zbierania, przechowywania i transportu mleka). W przypadku zainteresowania rodzic powinien wypełnić formularz zgłoszenia w celu podawania pokarmu mlecznego w żłobku, określając sposób podawania (godziny i częstotliwość).

Jak się zorganizować w przypadku podwieczorku?

Podwieczorek lub przekąska są jednymi z pięciu zalecanych posiłków dla zdrowego i odpowiedniego odżywiania. Te małe momenty są ważne, ponieważ dostarczają niezbędną energię, aby dotrwać do kolejnego posiłku z właściwym apetytem, nie odejmując jednocześnie apetytu na obiad i kolację.

Warto ustalić „zwyczaj przekąski” o stałych godzinach, aby uniknąć nadmiernych okazji i zapewnić odpowiednie odżywienie.

Wśród zalecanych pokarmów, preferowane są owoce (całe, wyciskane, zmiksowane, w sałatce), jogurt bez dodatku cukru (biały lub z świeżymi owocami lub płatkami) lub alternatywnie kromka chleba z oliwą i pomidorem/serem ricotta/dżemem. Dla najmłodszych, mleko (matczyne/formułowane lub mleko krowie po roku życia) z ciasteczkiem dla niemowląt. Po ukończeniu pierwszego roku życia, jako nowość można wprowadzić wytrawne przekąski z warzywami oraz surowe warzywa w sałatce dla starszych dzieci/młodzieży.

Okazjonalnie można podać ciasta bez kremów lub nadzień (np. ciasto jogurtowe, margarytkę, marchewkowe, jabłkowe, kruche ciasto) przygotowane przez kuchnię żłobka.

Należy unikać spożywania słodkich przekąsek, soków owocowych i napojów, zawierających dodany cukier. Ważne jest zapewnienie dzieciom odpowiedniego nawodnienia poprzez picie wody również podczas przekąski. Szczególnie dla najmłodszych ważne jest, aby nie kompensować popołudniowej przekąski braku obiadu, aby nie wspierać odmowy uczęszczania na obiady szkolne przez dziecko.

Wszystkie dzieci i młodzież w wieku szkolnym spożywają 1 lub 2 przekąski podczas pobytu w szkole. 

Podwieczorek, niezależnie czy jest słodki czy wytrawny, powinien być codziennie urozmaicony, aby nie nudzić dzieci i uniknąć ich pomijania, zachowując odpowiednie proporcje, dostosowane do wieku. Podwieczorek ma jedynie na celu „doładować”, nie powinien sprawić, że dzieci będą ani zbyt syte, ani zbyt głodne przed kolejnym posiłkiem.

udostępnij artykuł

Źródło

Plasmon

Opracowane przez włoskich dietetyków.

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.