Otyłość u dzieci

Czym jest otyłość dziecięca?

Otyłość

PRAWIDŁOWE NAWYKI

Ten stan kliniczny charakteryzuje się nadmiarem tkanki tłuszczowej, która już od dzieciństwa może powodować znaczny wzrost problemów zdrowotnych (cukrzyca, uszkodzenia sercowo-metaboliczne, hipercholesterolemia). Czynniki ryzyka prowadzące do rozwoju tej patologii są liczne, zmienne i rozłożone w ciągu życia. Istnieją jednak spójne dowody na związek między brakiem równowagi składników odżywczych w diecie we wczesnych stadiach życia a zwiększonym ryzykiem rozwoju otyłości i powiązanych chorób w późniejszym życiu. Stąd konieczność zwrócenia uwagi na żywienie niemowląt.

  • Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych jest kluczowym narzędziem w zapobieganiu otyłości u dzieci. Na przykład wskazane jest przestrzeganie zróżnicowanych i zrównoważonych modeli żywieniowych, takich jak dieta śródziemnomorska. Wzorzec żywieniowy bogaty w produkty pochodzenia roślinnego (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona) charakteryzujący się średnio-wysokim spożyciem ryb i umiarkowanym spożyciem jaj, drobiu i produktów mlecznych (mleka, jogurtów i serów), który łączy się ze zmniejszonym spożyciem czerwonego mięsa i wykorzystuje oliwę z oliwek jako główne źródło tłuszczu.
  • Ważne jest, aby od najmłodszych lat proponować bogatą i zróżnicowaną dietę, prawidłowo respektującą częstotliwość posiłków i dań głównych. Wskazane jest oferowanie dzieciom zróżnicowanej diety.
  • Równie ważna jest liczba spożywanych posiłków w ciągu dnia, do 12 roku życia dzieci powinny bowiem jeść co najmniej 5 razy w ciągu dnia, zaczynając od śniadania. Pomijanie śniadań jest w rzeczywistości jednym z pierwszych czynników ryzyka rozwoju nadwagi i otyłości, ponieważ uważa się, że odgrywa kluczową rolę w bilansie energetycznym i regulacji żywności.

ODPOWIEDNIA ILOŚĆ BIAŁKA

Zawartość białka w diecie dziecka należy uznać za bardzo ważny element w ogólnym bilansie pokarmowym. Liczne badania wykazały, że wysokie spożycie białka począwszy od odstawienia od piersi iw późniejszych okresach zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości u dzieci. Z tego powodu środowiska naukowe zalecają ograniczenie spożycia białka do maksymalnie 15% całkowitej energii u niemowląt i małych dzieci. Na co się to przekłada ? Oznacza to dostosowywanie porcji dań głównych do wieku, np. spożywanie mięsa, ryb, roślin strączkowych czy serów od 6 do 12 miesiąca życia i całego słoika od pierwszego roku życia.

ZDROWE PRZEKĄSKI

Poranne i popołudniowe przekąski stanowią bardzo ważne źródło składników odżywczych u młodszych dzieci i stanowią część, 5 codziennych momentów poświęconych posiłkom. Chociaż spożywanie przekąsek przyczynia się do prawidłowego poboru energii u dzieci, w ostatnich dziesięcioleciach wzrosło spożycie przekąsek nieodpowiednich pod względem odżywczym. Niestety, przekąski spożywane przez dzieci coraz częściej składają się ze słodyczy, słodkich napojów i słonych przekąsek, które mają zwykle wysoką wartość energetyczną, tłuszcze nasycone, rafinowane cukry lub wysoką zawartość soli. Z tego powodu rodzic musi nauczyć się proponować zdrowe alternatywy podczas podjadania.

Picie wody

Wśród codziennych nawyków, których uczy się od wczesnych etapów odstawiania od piersi,  które należy utrzymać przez cały okres wzrostu dziecka, jest picie wody. Zaleca się sugerowanie i zachęcanie dziecka do picia wody, aby uniknąć spożywania innych napojów, takich jak gazowane i słodzone. Napoje słodzone to napoje wzbogacone kalorycznymi słodzikami, które spożywane przez dzieci znacznie zwiększają spożycie cukrów wolnych (mono- i disacharydów) u niemowląt, dzieci i młodzieży. Spożycie cukrów wolnych powyżej zalecanego poziomu, zwłaszcza z powodu słodkich napojów, wiąże się z przyrostem masy ciała u dzieci i dorosłych, z ryzykiem rozwoju otyłości u dzieci. Soki owocowe nie są uważane za napoje słodzone i jak dotąd nie ma dowodów na związek między spożywaniem soków owocowych a przyrostem masy ciała.

Aktywność fizyczna

Nie zapomnij o ruchu! Ograniczenie siedzącego trybu życia i zwiększenie aktywności fizycznej to integralne elementy profilaktyki otyłości u dzieci. Na przykład wskazane jest poświęcenie co najmniej 180 minut dziennie na ruch, nawet nieciągły, u 1-2-latków, podczas gdy u 3-4-latków co najmniej 60 z tych 180 minut powinno być przeznaczone na umiarkowaną aktywność fizyczną. Ponownie, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, należy ograniczyć siedzący tryb życia, w szczególności czas spędzany przed ekranami nie powinien on przekraczać 1 godziny począwszy od 2 roku życia, natomiast nie zaleca się narażania się na oglądanie telewizji, wideo lub przeprowadza badania przesiewowe dzieci poniżej 2 lat.

Odżywianie niemowląt

Żywność dla niemowląt to żywność dostosowana do szczególnych potrzeb żywieniowych i fizjologicznych niemowląt i małych dzieci, pełniąca rolę żywności przejściowej. Po 12 miesiącach normalne jest stopniowe wprowadzanie do diety dziecka, tradycyjnych pokarmów spożywanych w rodzinie, pod warunkiem, że wprowadzanie to będzie stopniowe. Jednak ze względów żywieniowych i rozwojowych zawsze ważne jest podawanie dziecku pokarmów odpowiednich do jego wieku, które np. nie narażają go na nadmierne spożycie tłuszczów nasyconych, soli i cukrów wolnych. Dlatego w tej delikatnej fazie przejściowej żywność dla niemowląt może być wykorzystana do wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych i ograniczenia narażenia na niezbilansowane spożycie składników odżywczych. Na przykład po ukończeniu pierwszego roku życia można zaproponować kilka zbilansowanych przekąsek, takich jak: łączenie konkretnego jogurtu dla dzieci z porcją świeżych owoców, spożywanie przecierów owocowych itp. W wieku powyżej jednego roku możliwe jest również włączenie słonych przekąsek odpowiednich do spożycia przez najmłodszych. Przekąski te stanowią aktualne propozycje przekąsek dla dzieci, ponieważ są to produkty na bazie warzyw, bez dodatku soli, niesmażone i ich delikatny smak jest idealny dla podniebienia najmłodszych.

udostępnij artykuł

Źródło

Plasmon

Opracowane przez włoskich specjalistów.

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.