Odkrywanie smaków

Odstawianie od piersi i rozpoczęcie rozszerzania diety niemowlaka to…
Background fddgh3467

 Odstawianie od piersi i rozpoczęcie rozszerzania diety niemowlaka to podróż pełna smaków, która zaczyna się jeszcze przed urodzeniem. Odkryjmy razem jej wszystkie ekscytujące etapy!

ODKRYCIE SMAKU

W języku potocznym słowa „smak” i „zapach” w odniesieniu do jedzenia są często łączone. W rzeczywistości jednak istnieje kolosalna różnica między smakiem a aromatem jedzenia. Przypomnijmy na początek podstawowe informacje: smak to doznanie odczuwane przez usta; zdrowy człowiek jest w stanie wyczuć pięć smaków: słodki, słony, gorzki, kwaśny i umami. W akcie jedzenia, wraz z wykrywaniem smaku przez usta, nos wychwytuje aromaty pokarmowe – i to właśnie połączenie smaku i aromatu buduje właściwe doznania.

W przypadku niemowląt odkrywanie smaku i zapachu rozpoczyna się przed faktycznym kontaktem z pokarmem podczas odstawiania od piersi i jest zakorzenione jeszcze w okresie przed urodzeniem.

W ciągu pierwszych 1000 dni życia ciąża i karmienie piersią odgrywają szczególną rolę w kształtowaniu rozwoju smaku i zachowań żywieniowych dziecka. Później, w okresie rozszerzania diety, gdy dziecko uczy się, co, jak i ile jeść, stopniowo rozpoznawane są nowe właściwości pokarmu: różnorodność smaków i aromatów.

W okresie do 2. roku życia nauka smaków i zapachów jest największa (1). Czas ten wyraźnie jawi się więc jako szansa na wprowadzenie do diety dziecka wielu nowych pokarmów, zwłaszcza warzyw i innych produktów trudniejszych do zaakceptowania.

ETAPY EWOLUCJI SMAKU

Mali odkrywcy smaku… już w brzuszku!

W porównaniu z innymi zmysłami, takimi jak wzrok i dotyk, zmysł smaku i węchu pojawia się bardzo wcześnie – rozwija się już od ostatniego trymestru ciąży. Najnowsze badania wskazują, że w ostatnich stadiach rozwoju prenatalnego kubki smakowe i nerwy węchowe niemowlęcia są już w stanie odbierać i przekazywać informacje do mózgu (2). Środowisko wewnątrzmaciczne, zwłaszcza płyn owodniowy, jest wzbogacone smakami pochodzącymi z pożywienia matki (3-5), chociaż dokładny mechanizm nie został jeszcze w pełni wyjaśniony. Z tego powodu zaleca się stosowanie bogatej i zróżnicowanej diety w czasie ciąży, aby zapewnić dziecku kontakt z wieloma smakami jeszcze przed urodzeniem (6).

PIERWSZE KILKA MIESIĘCY ŻYCIA

W pierwszych miesiącach życia dziecko styka się ze słodkimi smakami poprzez mleko matki. Na poziomie ewolucyjnym niemowlęta rodzą się z predyspozycją do poszukiwania smaku słodkiego, a także smaku mleka gwarantującego przeżycie (2). Co ciekawe, podczas karmienia piersią dziecko doświadcza nie tylko smaku słodkiego, ale także licznych innych smaków pochodzących z diety matki; mleko matki jest najważniejszym więc nośnikiem pierwszych smaków. Ponadto literatura wskazuje na kluczową rolę długości karmienia piersią w kwestii przyszłej akceptacji pokarmu (7).

ROZSZERZANIE DIETY, CO ZA ODKRYCIE SMAKU!

Ekspozycja na nowe smaki osiąga swój szczyt w okresie odstawiania od piersi, kiedy dziecko zyskuje bezpośredni kontakt z licznymi pokarmami. Jak wspomniano powyżej, na tym etapie łatwo zauważyć wrodzone upodobanie do słodkiego smaku mleka i owoców, natomiast gorzki smak jest raczej odrzucany. Gorzkie pokarmy są bowiem ewolucyjnie związane z toksycznością, zaś dzieci są biologicznie predysponowane do ich odrzucania (2). Niemniej eksperci podkreślają, że doznania smakowe pojawiające się w okresie między początkiem rozszerzania diety niemowlaka a ukończeniem 2. roku życia mogą wpływać na zachowania żywieniowe przyszłego dorosłego. Należy więc zadbać o odkrywanie i poznawanie przez dziecko wszystkich pokarmów, nawet tych, które pozornie mogą być mniej akceptowane.

udostępnij artykuł

źródło

Plasmon

Opracowane przez

włoskich dietetyków

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady przeznaczone na każdy etap rozwoju dziecka.

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.