Bezpieczne plażowanie z dziećmi

Zanim wystawisz swoje dzieci na słońce… Zadbaj o ochronę skóry, ponieważ jest ona bardzo delikatna.

blog plasmon (4)

Zanim wystawisz swoje dzieci na słońce… Ważne jest, aby ochronić ich skórę, ponieważ jest ona delikatna, szczególnie u bardzo małych dzieci. U zdrowego dziecka należy unikać udaru słonecznego oraz negatywnych skutków ekspozycji na słońce, takich jak zaczerwienienia, oparzenia lub drażniące zapalenie spojówek.

Wskazówki dotyczące ochrony różnią się w zależności od wieku i koloru skóry, znanego również jako fototyp. Należy zwracać większą uwagę, jeśli dziecko ma jasną skórę i jasne oczy.

Ponadto, jeśli dziecko ma wcześniej występującą dermatozę, taką jak atopowe zapalenie skóry, konieczne jest leczenie uszkodzeń i związanych z nimi swędzenia przed ekspozycją na słońce, ponieważ mogą one się pogorszyć lub zainfekować podczas wakacji nad morzem.

Jakie produkty stosować?

Nigdy nie zapominaj o nakładaniu kremu przeciwsłonecznego na swoje dzieci, biorąc pod uwagę:

  • wysoki współczynnik ochrony: 50+ dla małych zdrowych dzieci lub tych o bardzo jasnym fototypie, a 30+ dla starszych dzieci lub tych o ciemniejszej lub już opalonej skórze.
  • rodzaj filtra: lepiej stosować filtr fizyczny niż chemiczny u małych dzieci i tych z chorobą skóry;
  • formułowanie produktu: lepiej wybierać krem, ponieważ spray wiąże się z większym ryzykiem wdychania;
  • krem przeciwsłoneczny: powinien być nakładany w odpowiedniej ilości na całą skórę, co najmniej 20 minut przed ekspozycją, aby ułatwić wchłanianie, a następnie powinien być ponownie nakładany co 2 godziny i po każdej kąpieli.

Kiedy i jak wystawiać się na słońce?

Aby uniknąć niekorzystnych skutków nadmiernej ekspozycji na słońce, należy unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne w najgorętszych godzinach dnia. W przedziale czasowym między 10:00 a 10:30 oraz między 16:00 a 16:30, uwzględniając strefę geograficzną, w której przebywasz. W najgorętsze godziny na plaży, dzieci powinny przebywać w cieniu pod parasolem, w odpowiednim ubraniu i chronione filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ piasek odbija promienie słoneczne, a nawet w cieniu można się oparzyć. Należy również często zwilżać włosy i nosić czapkę/bandankę w przypadku wysokich temperatur, ze względu na ograniczoną zdolność termoregulacji u dzieci. Ponadto, ważne jest również chronienie dzieci w dniach pochmurnych, ponieważ chmury przepuszczają promieniowanie ultrafioletowe. Pomaga to uniknąć silnych oparzeń słonecznych w dzieciństwie, które mogą prowadzić do ryzyka rozwoju nowotworów w późniejszym wieku. Polecamy także nawilżanie skóry dziecka lub stosowanie balsamu po opalaniu po dniu spędzonym nad morzem, aby zapobiec wysuszeniu skóry spowodowanemu kryształkami soli i czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr.

Kąpiel w morzu czy basenie, co robić?

Do 6 miesiąca życia zaleca się jedynie zwilżanie ograniczonych obszarów ciała, na przykład tylko kończyn (ręce, stopy, twarz), oraz ograniczenie czasu kontaktu z wodą. Kiedy to możliwe, zaleca się korzystanie z małych basenów plażowych z wodą podgrzaną przez słońce: u najmłodszych dzieci zdolność do termoregulacji jest mniejsza, ponadto temperatura wody morskiej jest niższa niż temperatura ciała. Po kontakcie z wodą morską warto przeprowadzić kąpiel w słodkiej wodzie, aby usunąć zarówno sól, która wysusza skórę i odwadnia malucha, jak i wszelkie substancje zanieczyszczające, które mogą występować w wodzie. Należy dokładnie wysuszyć skórę, unikając kontaktu mokrej skóry z piaskiem, aby zapobiec podrażnieniom.

Kąpiel po jedzeniu, fałszywy mit

Mit, że nie można kąpać się po jedzeniu, jest nieprawdziwy. Zaleca się unikanie kąpieli w zimnej wodzie lub tam, gdzie nie dotyka się dna, aby uniknąć skurczów podczas trawienia, które mogą objawiać się bladością, nudnościami, wymiotami, skurczami brzucha, poceniem się, dreszczami i innymi czasami nawet poważnymi objawami. Można to jednak zrobić w ciepłej wodzie lub na brzegu.

Co zrobić w przypadku oparzeń i ukąszeń?

W przypadku rumienia słonecznego, czyli lekkiego oparzenia pierwszego stopnia, można stosować kremy z łagodzącymi lub przeciwzapalnymi substancjami. W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie kremów kortyzonowych, ale zawsze pod nadzorem lekarza. W przypadku udaru słonecznego zaleca się natychmiast przenieść dziecko w chłodne i przewiewne miejsce, zapewnić mu picie i ochłodzić go zimnymi okładami. Jeśli oparzona skóra puchnie i wypełnia się płynem, może to wskazywać na oparzenie drugiego stopnia. W takim przypadku zaleca się przyłożenie wilgotnego chusteczki na miejsce oparzenia i skonsultowanie się z ekspertem. Należy unikać ekspozycji na słońce aż do wyzdrowienia.

W przypadku ukąszeń owadów zaleca się unikanie stosowania miejscowych leków przeciwhistaminowych. Lepiej jest leczyć skórę kremami kortyzonowymi wieczorem, z dala od ekspozycji na słońce, a w przypadku silnego swędzenia, za pomocą doustnych leków przeciwhistaminowych, zawsze za zaleceniem lekarza.

Po ich użyciu wystawienie skóry na słońce może powodować zapalenie skóry. W przypadku kontaktu z meduzami należy umyć dotkniętą skórę ciepłą wodą z solą, aby złagodzić ból i zapobiec rozprzestrzenianiu się jadu. Jeśli kontakt z meduzą powoduje utrzymujące się zapalenie skóry, występujące wraz z intensywnym swędzeniem, zaczerwienieniem, opuchlizną lub objawami ogólnymi, takimi jak gorączka, nudności, bóle głowy, wymioty i ogólne złe samopoczucie, konieczna jest ocena lekarska, w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Wreszcie, dobrze jest często podawać dzieciom płyny ze względu na pocenie się, które w suchym i gorącym klimacie może być mniej odczuwane, zmniejszając ryzyko odwodnienia.

udostępnij artykuł

źródło

Plasmon

Opracowane przez włoskich ekspertów.

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.