Kiedy mówimy o cukrze...

Słowo „cukier” jest bardzo ogólnym terminem, który obejmuje wiele znaczeń i różne definicje. Jednak aby kontrolować spożycie cukrów w diecie dziecka, ważne jest ich zrozumienie.

blog plasmon (2)

Jakie produkty zawierają cukry?

Gdy mówimy o całkowitych cukrach, odnosimy się zarówno do cukrów naturalnie występujących w żywności, jak i do wolnych cukrów. Cukry naturalnie występujące w żywności, są zawarte w owocach, warzywach, zbożach oraz w mleku i jego przetworach. Natomiast wolne cukry, są definiowane przez Światową Organizację Zdrowia, jako wszystkie monosacharydy i disacharydy dodane do żywności i napojów lub powszechnie obecne w miodzie, syropach i sokach owocowych. Wolne cukry mogą być dodawane do żywności przez producenta lub konsumenta, na przykład poprzez użycie cukru stołowego, czyli sacharozy. Różnica między tymi dwoma rodzajami wynika właśnie z różnych procesów metabolizmu w organizmie: naturalnie występujące cukry są często obecne w żywności bogatej w błonnik, co utrudnia ich dostępność dla organizmu i powoduje wolniejsze wchłanianie, podczas gdy wolne cukry, zgodnie z definicją, są łatwo i szybko wchłaniane.

Cukry są obecne w wielu produktach spożywczych w diecie dziecięcej: ważne jest jednak odróżnienie, jakiego rodzaju cukry one zawierają. W diecie dziecka owoce, warzywa, zboża i mleko są źródłem naturalnie występujących cukrów w żywności i ich codzienne spożywanie jest zalecane. Natomiast soki owocowe należy traktować jako produkty zawierające wolne cukry. Jednak społeczność naukowa uważa je za żywność o większej wartości odżywczej, niż inne napoje słodzone, ponieważ stanowią źródło witaminy A, witaminy C i innych składników odżywczych. Wolne cukry w diecie dziecka mogą pochodzić również z jedzenia ciastek dla dzieci i budyniów, których spożycie nie jest potępiane, pod warunkiem, że jest to część zróżnicowanej i zrównoważonej diety.

Bezpieczeństwo i zalecane ilości

Zbyt duże spożycie wolnych cukrów jest powodem do niepokoju, ponieważ wiąże się z wieloma ryzykami dla zdrowia dziecka i dorosłego. Nadmierne spożycie wolnych cukrów w dzieciństwie prowadzi przede wszystkim do wzrostu ryzyka próchnicy, nadwagi i otyłości (szczególnie w przypadku spożycia słodzonych napojów gazowanych) oraz do problemów żołądkowo-jelitowych (wzdęcia, biegunka, ból brzucha). Dodatkowo, dodanie cukru może zmniejszać apetyt dziecka i ograniczać spożycie bardziej odżywczych pokarmów. Ze względu na te wszystkie przyczyny istnieją zalecenia dotyczące bezpiecznego spożycia wolnych cukrów już od najmłodszych lat. Warto jednak pamiętać, że podczas gdy dla produktów takich jak mleko, warzywa, owoce i zboża istnieje zalecane dziennego spożycie i są one niezbędne (w tym również cukry, które zawierają), nie istnieje takie zapotrzebowanie na wolne cukry u dzieci i niemowląt, a jedynie zalecenia. Obecnie zalecenia sugerują ograniczenie spożycia wolnych cukrów do <5% dziennej energii dla dzieci i nastolatków w wieku od 2 do 18 lat, a to spożycie może być jeszcze niższe u dzieci poniżej 2 roku życia.

Jak postępować

Gdy to możliwe, cukry powinny być spożywane w swojej naturalnej formie, na przykład u noworodka poprzez spożycie mleka (matczynego lub mleka modyfikowanego), jogurtów i świeżych owoców. Dzieciom i niemowlętom, nie należy podawać żadnych napojów zawierających cukier, ponieważ jedynym zalecanym napojem jest woda. Ze względu na wszystkie te powody nie zaleca się dodawania cukru stołowego do przygotowywanych pokarmów uzupełniających i żywności dla niemowląt i małych dzieci. Niemniej jednak, wraz z rozwojem dziecka, normalne jest, że wejdzie ono w kontakt z produktami zawierającymi wolne cukry (takimi jak ciastka, soki owocowe i przekąski), których ograniczone spożycie może normalnie wystąpić, w ramach zróżnicowanej i zrównoważonej diety, przy zachowaniu zaleceń.

udostępnij artykuł

Źródło

Plasmon

Opracowane przez włoskich ekspertów.

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.