Pierwsze sztućce dla Twojego dziecka

Łyżeczka do pierwszych pokarmów to kluczowy element procesu odstawiania od piersi i rozwoju zdolności motorycznych dziecka.
blog plasmon

Oto nasze porady dotyczące wyboru odpowiednich sztućów:

Podczas posiłku dziecko rozwija wiele umiejętności, a wszystkie przedmioty związane z jedzeniem, zwane także narzędziami do żywienia, są istotne dla wsparcia tego procesu.

Rodzice powinni być świadomi tego, że „narzędzia do żywienia” mogą być pozytywnym źródłem rozwoju umiejętności u dziecka, nie tylko związanych z odżywianiem, ale także dotyczących mowy, prawidłowego oddychania i wydawania dźwięków.

Wśród narzędzi do żywienia przeznaczonych do odstawiania od piersi znajdują się łyżeczki, sztućce i talerzyki. Te przedmioty, zwłaszcza łyżeczka, powinny być wybierane ze względu na:

Jakość materiału, z którego są wykonane, wiek, w którym dziecko będzie z nich korzystać, charakterystyka samego narzędzia.

Jaką łyżeczkę używać przy odstawianiu od piersi?

Podczas odstawiania od piersi smak mleka po raz pierwszy towarzyszy smakowi papki.  Następuje przejście od płynnej konsystencji do gęstego kremu, który jest podawany za pomocą narzędzia żywieniowego – łyżeczki. Istnieją odważne dzieci, które łatwo przystosowują się do nowego doświadczenia otrzymywania lub podawania łyżeczką do ust, a inne natomiast reagują na zmiany wolniej. Przyjęcie sensoryczne łyżeczki może różnić się w czasie u każdego dziecka, dlatego ważne jest, aby je szanować.

Ważne jest, aby rozpocząć od małej łyżeczki, która może być podobna do łyżeczki do herbaty. Przydatne jest, aby rączka łyżeczki była zaokrąglona i szeroka, aby dziecko mogło ją pewnie chwycić. Ta forma jest ergonomiczna dla małych rączek dziecka i pomaga również nauczyć się samodzielnego jedzenia.

Jakie inne sztućce można używać przy odstawianiu od piersi?

Zazwyczaj w okresie od 6 do 12 miesiąca życia zaleca się korzystanie z łyżeczki w zależności od umiejętności ustnych dziecka. Po roku życia, gdy dziecko opanuje większe umiejętności żucia, można wprowadzić inne sztućce, takie jak widelczyk. Widelec wymaga ruchu podobnego do łyżeczki przy spożywaniu stałych pokarmów i jest zazwyczaj wprowadzany około 12. miesiąca życia. 

Silikon, plastik czy srebro?

Wybór materiału łyżeczki do pierwszych pokarmów zależy głównie od reakcji dziecka na łyżeczkę. Na początku dziecko może odrzucać łyżeczki metalowe, ponieważ są twarde i zimne. Należy również pamiętać, że metal jest dobrym przewodnikiem ciepła i jeśli nie zwróci się uwagi na podawanie gorącej papki, może się zbyt mocno nagrzać.

Dlatego sugeruje się rozpoczęcie od łyżeczki silikonowej, wykonanej z tego samego materiału co smoczki i butelki, materiału, który dzieci zwykle już znają. Łyżeczki silikonowe są miękkie w porównaniu do metalowych i zostały specjalnie zaprojektowane do odstawiania od piersi, ponieważ można je łatwo gryźć, nie powodując większych dolegliwości dla dziąseł dziecka. Następnie można przejść do sztućców z twardego plastiku jako etap pośredni, a na koniec używać łyżeczki metalowej. Sztućce metalowe powinny być wykonane z nierdzewnej stali i są najbardziej zbliżone do sztućców dla dorosłych.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ma specjalnych wskazań dotyczących używania sztućców ze srebra podczas odstawiania od piersi.

udostępnij artykuł

Źródło

Plasmon

Opracowane przez Włoskich specjalistów.

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.