Znaczenie wody dla niemowląt

Zaspokojenie zapotrzebowania na wodę jest istotne, ponieważ woda stanowi główny składnik organizmu.
blog plasmon

Dlaczego woda jest ważna w procesie odstawiania od piersi?

Dzienna ilość wody niezbędna do zaspokojenia potrzeb organizmu nazywana jest zapotrzebowaniem na wodę. Zaspokojenie zapotrzebowania na wodę jest istotne, ponieważ woda stanowi główny składnik ciała. Dzieci mają większe zapotrzebowanie na wodę niż dorośli. Oznacza to, że dzieci muszą pić dużo, ponieważ znajdują się w fazie rozwoju i wzrostu organizmu. Wysokie spożycie wody u dzieci jest niezbędne dla aktywności umysłowej i fizycznej, zapobiegania chorobom oraz wzrostu.

Ilość wody potrzebnej organizmowi zależy od wieku, płci, temperatury zewnętrznej, wilgotności powietrza, wykonywanej aktywności fizycznej i temperatury ciała. W przypadku dzieci zaleca się zwykle picie 1,5 ml wody na każde zużyte kcal.

Kiedy podawać wodę niemowlętom: zalecenia WHO

Według poziomów spożycia referencyjnego dla populacji włoskiej (LARN), zaleca się spożywanie wody w ilości 800 ml w wieku 6-12 miesięcy, 1,2 litra u dzieci w wieku 1-3 lat, 1,6 litra w wieku 4-6 lat i 1,8 litra w wieku 7-10 lat. Jak zobaczymy, te wartości obejmują nie tylko picie wody, ale także wodę zawartą w mleku matki, mleku modyfikowanym i pokarmach.

Czy można podawać wodę niemowlętom w wieku 1-2 miesięcy?

Podczas karmienia piersią na żądanie woda zawarta w mleku matki wystarcza do nawodnienia dziecka. Mleko matki zawiera około 87% wody, więc zdrowe dziecko karmione piersią zazwyczaj dostaje wystarczającą ilość płynów.

Wraz z rozpoczęciem dokarmiania, około 6. miesiąca życia, zaleca się spożywanie wody zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Picie wody powinno być częste i nie ograniczać się tylko do czasu posiłku.

Zgodnie z zaleceniami, wody podawane niemowlętom w okresie odstawiania od piersi, powinny mieć niską zawartość soli, natomiast później można zwiększyć stężenie soli proporcjonalnie do wieku. Wskazane jest wybieranie wody o niższym poziomie składników mineralnych w grupie wiekowej 6-12 miesięcy. Należy również pamiętać, że woda podawana dzieciom powinna być naturalna, bez dodatku dwutlenku węgla i bez naturalnych bąbelków.

Jaką ilość wody podawać niemowlętom i jak ją podawać?

Na początku wystarczy wprowadzić małe ilości płynu, stymulując ciekawość dziecka bez narzucania. W tej pierwszej fazie woda może być podawana w butelce. Później zapotrzebowanie na wodę stopniowo wzrasta. Podczas posiłków można podać niemowlęciu około pół szklanki wody. Aby dzieci nauczyły się poprawnie pić, zaleca się korzystanie z wygodnych i łatwych w obsłudze kubków i szklanek specjalnie zaprojektowanych dla odpowiedniej grupy wiekowej, na przykład ergonomicznych kubków lub z ustnikiem.

Jakie są odpowiednie wody dla niemowląt?

Wyróżnia się dwie kategorie wody: wody mineralne i wody pitne.

Wody mineralne pochodzą z naturalnych źródeł lub podziemnych i są sprzedawane w swojej naturalnej, czystej postaci.

Wody mineralne dla dzieci

W handlu nie ma wód mineralnych lepszych lub gorszych, tylko różne wody, a czytając dokładnie etykietę, można wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Wody mineralne różnią się między sobą pod względem  wartości dającej ogólną szacunkową ilość składników mineralnych. Im wyższa ta wartość, tym więcej soli jest rozpuszczonych w litrze wody mineralnej.

Dodatkowo, wody mineralne można podzielić na podstawie zawartości soli. Idealna woda mineralna nie powinna zawierać więcej niż 10 mg/l azotanów i więcej niż 20 mg/l sodu (Na na etykiecie), aby nie przyzwyczajać dzieci od najmłodszych lat do słonego smaku. Zaleca się wybieranie wód mineralnych zawierających wapń (>150 mg/l), który jest wysoko biodostępny dla dziecka.

Wody pitne dla dzieci

Wody pitne to te, które zostały poddane obróbce w celu uzyskania odpowiedniego jakościowo wyniku i, ponieważ są „wyprodukowane”, mają średnie właściwości, które mogą być odpowiednie dla wszystkich. 

Woda do rozpuszczania mleka w proszku

Mineralne wody „minimalnie mineralizowane” o zawartości składników mineralnych poniżej 50 mg/l (podane na etykiecie) są odpowiednie do rozcieńczania mleka w proszku i jako napoje podczas posiłków. Wody „oligomineralne” (o zawartości składników mineralnych poniżej 500 mg/l) mogą być również używane w ten sam sposób. Wody o zawartości składników mineralnych między 500 a 1000 mg/l, nazywane również „wodami mineralnymi”, nie są zalecane na etapie odstawiania od piersi, ale mogą być używane w późniejszym okresie.

Aby osiągnąć zalecane zapotrzebowanie na wodę, należy uwzględnić nie tylko spożycie wody i mleka matki (lub mleka modyfikowanego), ale także spożycie pokarmów! Owoce, warzywa, zielone warzywa i buliony zawierają ponad 85% wody, a regularne spożywanie tych produktów pomaga osiągnąć codzienne zapotrzebowanie na wodę.

Zawartość wody w innych produktach spożywczych

Może być ona bardzo zmienna: mięso, ryby, jajka, świeże sery zawierają od 50% do 80% wody; gotowane makarony i ryż zawierają od 60% do 65% wody; chleb i pizza zawierają od 20% do 40% wody; natomiast herbatniki, tosty, grissini i suszone owoce zawierają mniej niż 10% wody.

Praktyczne wskazówki:

  • Jeśli jesteś matką karmiącą piersią, pij dużo wody! Mleko matki składa się z 87% wody. Ważne jest, aby dieta matki zawierała odpowiednią ilość wody, aby zrekompensować utratę płynów związanych z produkcją mleka. Zgodnie z zaleceniami LARN (Livelli di Assunzione di Riferimento di Nutrienti ed Energia), podczas karmienia piersią spożycie wody powinno wynosić 2,7 l dziennie. Woda do picia, ale również woda obecna w warzywnych bulionach, zupach, jarzynach i owocach.
  • Od samego początku wprowadzania pokarmów uzupełniających ważne jest, aby kształtować u dzieci codzienne i regularne nawyki picia wody. Zaleca się natomiast unikanie spożywania jakiejkolwiek innej niż woda napoje, ponieważ przyzwyczajają one dzieci do słodkich i słodkich smaków i mają negatywny wpływ na żywienie dziecka.
  • Woda powinna być spożywana przez cały dzień, ważne jest pamiętanie o nawodnieniu również poza domem! Aby ułatwić picie wody dzieciom w wieku od 6 do 12 miesięcy, nawet poza domem, można nosić ze sobą butelkę z chłodną wodą lub praktyczny kubek przeznaczony specjalnie dla tej grupy wiekowej, który można napełnić świeżą wodą.
  • Spożycie wody podczas pojawiania się pierwszych ząbków powinno być promowane, ponieważ zwiększona wydzielina śliny powoduje utratę dużej ilości płynów. Ponadto, woda działa na uspokojenie zaczerwienionych i bolesnych dziąseł.
  • Jaką rolę odgrywa woda w przypadku niemowląt z zaparciami? Przede wszystkim działa jako „środek smarujący” w różnych obszarach ciała (stawy, skóra, błony śluzowe), w tym w świetle jelita. Zapewnia ona odpowiednią konsystencję stolca i ma bezpośredni wpływ na perystaltykę jelit.

udostępnij artykuł

Źródło

Plasmon

Opracowane przez włoskich specjalistów.

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.