Jogurt dla noworodka

Dlaczego warto go wprowadzać w okresie odstawiania dziecka od piersi?

Plasmon

Dlaczego jogurt jest ważny w procesie odstawiania dziecka od piersi?

Odstawienie od piersi oznacza przejście z diety opartej wyłącznie na mleku na dietę mieszaną z pokarmami stałymi . To właśnie na tym etapie następuje stopniowe wprowadzanie wszystkich pokarmów do diety dziecka.

Jogurt to sfermentowany produkt mleczny. Fermentację jogurtu zapewniają dwie bakterie, Streptococcus thermophilus i Lactobacillus delbrueckii spp. bulgaricus. Te ostatnie, znane również jako jogurtowe fermenty mlekowe , przekształcają laktozę, a także cukier mleczny, w kwas mlekowy i nadają jogurtowi wszystkie jego właściwości organoleptyczne.

Podobnie jak wiele produktów mlecznych, jogurt jest źródłem białka o dobrym profilu aminokwasowym. Udział lipidów zawartych w jogurcie jest zróżnicowany w zależności od rodzaju mleka użytego do jego produkcji: około 1% tłuszczu w jogurcie z odtłuszczonym mlekiem, około 4% w jogurcie z pełnego mleka. Ponadto jogurt jest źródłem witamin i minerałów , przede wszystkim wapnia , składnika odżywczego niezbędnego do prawidłowej mineralizacji kości  i mającego fundamentalne znaczenie w okresie odstawiania od piersi.

Kiedy wprowadzać jogurt?

Wprowadzenie jogurtu może nastąpić w dowolnym momencie karmienia uzupełniającego. Optymalne może być rozpoczęcie oferowania jogurtu podczas popołudniowej przekąski zamiast porcji owoców. Należy jednak zachować ostrożność, jogurt nie zastępuje owoców w ciągu dnia, ponieważ pomaga zwiększyć zawartość białka w posiłku. Z tego powodu promowane jest spożywanie jogurtu jako jednej z możliwych przekąsek dla dziecka. Jogurt jako przekąska jest  optymalna nie tylko w fazie odstawiania od piersi, ale także po ukończeniu roku życia , kiedy to zaleca się dziecku spożywanie dwóch przekąsek , jednej przed południem i drugiej po południu.

Który jogurt najlepiej nadaje się w okresie odstawiania?

Duża różnorodność produktów jogurtowych na półce chłodniczej może utrudniać wybór najlepszego jogurtu do odstawienia od piersi. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się czytać składniki wymienione na etykietach. W przeciwieństwie do naturalnego jogurtu białego, którego składniki zawierają wyłącznie mleko i fermenty mlekowe, jogurt smakowy zawiera wiele składników, w tym cukier . Generalnie kupując jogurt idealny do odstawienia od piersi lepiej byłoby skierować swoje preferencje w stronę jogurtu naturalnego zwykłego, czyli bez dodatku cukru.

Spośród różnych rodzajów jogurtów (pełny, niskotłuszczowy i częściowo odtłuszczony) w pierwszych latach życia preferowany jest ten wytwarzany z mleka pełnego . Jogurt o niskiej zawartości tłuszczu, czyli jogurt wytwarzany z odtłuszczonego lub częściowo odtłuszczonego mleka, to żywność charakteryzująca się wyższą zawartością białka i niższą zawartością tłuszczu. Te właściwości odżywcze nie powinny być preferowane w pierwszych latach życia, w okresie, w którym dieta musi być bogatsza w tłuszcze i kontrolowana pod względem spożycia białka. 

Odstawienie od piersi stanowi delikatną fazę wprowadzania pokarmów stałych . Z tego punktu widzenia żywność dla dzieci to żywność przejściowa, którą można wykorzystać do wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych i ograniczenia narażenia na nieodpowiednie spożycie składników odżywczych. Jogurty dla niemowląt można zatem stosować w celu zaspokojenia szczególnych potrzeb żywieniowych i fizjologicznych dzieci w tej grupie wiekowej.

Ile jogurtu podawać w pierwszym roku życia?

Wprowadzenie jogurtu może nastąpić w dowolnym momencie karmienia uzupełniającego. Po sprawdzeniu upodobań za pomocą pierwszych łyżeczek do degustacji, w ciągu 6-12 miesięcy można zaoferować pół słoika całego jogurtu naturalnego lub jogurtu dla dzieci jako poranną lub popołudniową przekąskę, jako alternatywę dla porcji owoców. Od 12 miesiąca życia optymalną porcją będzie pół słoika pełnotłustego białego jogurtu w połączeniu z 40 g owoców dziennie. Alternatywnie istnieje również możliwość zaoferowania słoiczka jogurtu dla dzieci .

udostępnij artykuł

Źródło

Plasmon

Opracowane przez włoskich specjalistów.

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.