Jak kroić pierwszą żywność?

Odstawienie od piersi to jedna z najważniejszych faz rozwoju dziecka…
plasmon

Dlaczego bezpieczna wielkość pokarmu jest tak ważna?

Stopniowe przechodzenie z pokarmów płynnych na pokarmy stałe jest naturalnym etapem, który pozwala dziecku usprawnić żucie. Nie ma zatem powodu się martwić i opóźniać wprowadzenia pokarmów stałych, należy jedynie zachować szczególną ostrożność. Bardzo ważne jest wprowadzanie pokarmów przygotowanych z dużą starannością, aby zapewnić idealną wielkość, kształt i konsystencję już od wczesnych etapów odstawiania od piersi, aby zmniejszyć ryzyko zadławienia.

Jak pokroić jedzenie i podać je noworodkowi?

Kiedy mówimy o bezpiecznym krojeniu pokarmu w okresie odstawiania od piersi, mamy na myśli potrzebę zmniejszenia ryzyka zadławienia. Kształt i wielkość żywności to główne wyznaczniki, nie zapominając o niebezpieczeństwie związanym z konsystencją.

1. Miękkie lub śliskie produkty spożywcze należy rozdrobnić lub pokroić na małe kawałki. Unikając ryzyka przedostania się ich do dróg oddechowych jeszcze przed przeżuciem.

Winogrona i pomidory należy przeciąć wzdłuż, usuwając nasiona. Wiśnie i oliwki (bez pestek) należy pokroić wzdłuż na cztery małe części lub małe kawałki, nigdy nie przecinać na pół. W przypadku niektórych serów, takich jak mozzarella, zaleca się siekanie produktu, pamiętając, aby nie dodawać go do potraw, które są zbyt gorące, gdyż mogłoby to uczynić je włóknistym i niebezpiecznym.

2. Twarde lub suche pokarmy mogą być trudne do przeżucia. Wśród nich, w fazie odstawiania od piersi, najczęstszym pokarmem, z jakim ma do czynienia dziecko, są surowe marchewki. Zaleca się przeciąć je wzdłuż, a następnie na mniejsze kawałki, nigdy nie kroić ich w krążki. Warzywa takie jak koper włoski i seler należy pokroić na małe kawałki, usuwając włókna.

Ciastka należą do tej kategorii, ponieważ są suchą karmą. Na przykład oferując ciastko dla dzieci, masz pewność, że oferujesz ciastko o dużej rozpuszczalności, dzięki czemu szybko rozpływa się w ustach. Na koniec suszone owoce należy posiekać na ziarna lub drobno posiekać. Zaleca się nie podawać całych orzechów przed ukończeniem 4-5 roku życia.

3. Potrawy stałe lub półstałe reprezentowane są w pełnym tego słowa znaczeniu przez małe makarony (wprowadź je zaczynając od małych rozmiarów). Na przykład specjalne wypieki dla dzieci są projektowane i tworzone w oparciu o funkcjonalność żucia najmłodszych. 

4. Lepkie pokarmy stwarzają ryzyko zarówno ze względu na przyleganie do dróg oddechowych, jak i trudność w ich usunięciu. W tej kategorii znajdziemy wiele produktów spożywczych, od owoców po drugie dania, takie jak sery i mięso.

Jeśli chodzi o owoce takie jak jabłka i gruszki, po usunięciu rdzenia można je zetrzeć na tarce lub pokroić na małe kawałki. Natomiast z owoców takich jak brzoskwinie, śliwki i śliwki, po usunięciu pestek, oprócz pokrojenia ich na drobne kawałki, można przygotować także koktajle. Banana natomiast dziecko może spożywać małymi kęsami, pod warunkiem, że będzie ono pod ścisłym nadzorem podczas spożycia. W przeciwnym razie drugie dania, np. sery świeże, zwłaszcza kremowe, należy smarować, unikając podawania łyżeczką, natomiast sery twarde pokroić na małe kawałki. Mięso należy rozdrobnić, a wędliny oczyścić z tłuszczu, pokroić na małe kawałki. Te same środki ostrożności należy zachować również w przypadku ryb, ale w przypadku tych ostatnich należy również zwrócić uwagę na ryzyko ości.

Jakich produktów unikać lub na które zwracać większą uwagę?

Zmieniając kształt, konsystencję i rozmiar niebezpiecznych pokarmów wymienionych poniżej, zapewnisz swojemu dziecku bezpieczne odstawienie od piersi:

 • zaokrąglone i jędrne (gnocchi, tortellini, ravioli itp.)
 • małe i gładkie (orzeszki ziemne, winogrona, pomidorki cherry, ogólnie orzechy, twarde cukierki, oliwki itp.)
 • lepkie (gumowana mozzarella, surowa szynka, masło orzechowe, żelki itp.)
 • takie, które rozpadają się nie tracąc jędrnej konsystencji (surowa marchewka, jabłko, suche ciasteczka itp.)
 • nitkowate (surowy koper włoski, seler, fasolka szparagowa itp.).

Polecane potrawy

Na tej liście zobaczymy bezpieczne kawałki w przypadku odstawienia od piersi, w makaronach i wszystkich produktach spożywczych zalecanych na tym etapie. Ważne jest, aby wiedzieć, jak przygotować potrawy za pomocą: widelca, noża, łyżki, robota kuchennego, młynka i tarki.

Bezpieczne kawałki makaronu i mięsa

 • Makaron różnej wielkości: pokroić na małe kawałki.
 • Ziarna zbóż (np. jęczmień, kukurydza, pszenica) i musli: drobno posiekaj lub użyj płatków zbożowych w postaci mąki zamiast pełnoziarnistych (po roku dzieci nie powinny już jeść mąki).
 • Chleb: Wybierz chleb zwykły, który można podawać w kawałkach.
 • Mięso różnego rodzaju: na przykład mielone zwykłym domowym siekaczem (nie trzeba używać blendera). Gotuj do miękkości i pokrój na małe kawałki, usuwając nitki i żeberka. Uważaj na małe kości.
 • Ryba: posiekaj filet bez ości.
 • Szynka surowa: usunąć widoczny tłuszcz i pokroić na małe kawałki.

Uzupełniamy listę innymi ważnymi pokarmami w tej fazie wzrostu:

 • Jajka na twardo: pokroić na małe kawałki.
 • Surowe warzywa: pokroić w drobną kostkę lub zetrzeć na tarce (np. marchewka).
 • Warzywa gotowane: usunąć włókna, rozgnieść widelcem i posiekać.

udostępnij artykuł

Źródło

Plasmon

Opracowane przez włoskich specjalitów

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.