Lody dla dzieci: kiedy można je podawać i które wybrać?

Lody, podobnie jak desery, należy spożywać tylko okazjonalnie…
Lody

Jak często i kiedy można podawać dzieciom lody?

Lody zaliczają się do kategorii żywności zaliczanej do słodyczy i jak widać patrząc na piramidę żywieniową słodycze znajdują się na szczycie piramidy. Oznacza to, że lody, podobnie jak desery, należy spożywać tylko okazjonalnie. Jest to jednak mniej kaloryczny słodycz niż inne, co czyni go dobrą alternatywą dla dorosłych i dzieci.

Istnieją różne rodzaje lodów – pakowane , rzemieślnicze a nawet domowe . Lody ze względu na swój skład są pokarmem zawierającym dużą ilość cukru i dlatego nie należy ich podawać w pierwszym roku życia, w którym nie zaleca się podawania dzieciom pokarmów słodkich i bogatych w cukier. W miesiącach odstawiania od piersi możesz zamiast tego zaproponować alternatywę dla domowych lodów z mrożonych owoców. Po pierwszym roku życia normalne jest, że dzieci mają kontakt z żywnością dla dorosłych i zaczynają degustować i spożywać lody.

Można podawać lody małym dzieciom, zwracając uwagę na ich ilość (bez przesady) i częstotliwość (tylko sporadycznie). Zgodnie z wytycznymi CREA zalecana porcja lodów w wieku 1-2 lat wynosi 40 g , co odpowiada małej gałce lodów. Dla starszych dzieci w wieku 2-3 i 4-6 lat porcja wynosi odpowiednio 80 g i 100 g. 

Które lody są najlepsze dla najmłodszych?

Spośród różnych rodzajów lodów lepiej jest preferować rzemieślniczą alternatywę niż tę pakowaną przemysłowo. Ponadto spośród różnych smaków warto spożywać smaki owocowe , a także sorbety (które nie zawierają mleka). W porównaniu do smaków owocowych, lody takie jak stracciatella, śmietanka, pistacje, orzechy laskowe itp. zawierają więcej tłuszczu i są znacznie bardziej kaloryczne. Z tego powodu pierwszym wyborem powinny być lody na bazie owoców.

Rozważając wpływ lodów na zdrowie, warto uwzględnić ich skład i wartości odżywcze. Oprócz cukru, lody często zawierają tłuszcze, a ich zawartość może się różnić w zależności od rodzaju lodów. Na przykład lody na bazie śmietany będą miały wyższą zawartość tłuszczu w porównaniu do sorbetów, które są zazwyczaj wolne od tłuszczów i mleka. Jednak nawet sorbety, pomimo że są uważane za lżejszą alternatywę, mogą zawierać dużo cukru. Dlatego ważne jest, aby spożywać lody w umiarkowanych ilościach, nawet jeśli wybiera się opcje owocowe czy sorbety.

podsumowanie

Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na dodatki i konserwanty, które mogą być obecne w lodach przemysłowych. Lody rzemieślnicze, przygotowywane w mniejszych partiami, często zawierają mniej dodatków i są uważane za zdrowszą opcję. Ponadto, w przypadku alergii czy nietolerancji pokarmowych, dostępne są lody bezglutenowe, bezlaktozowe czy wegańskie, które stanowią alternatywę dla osób z restrykcjami dietetycznymi.

W kontekście zdrowego odżywiania i diety dzieci, lody nie powinny być podstawowym źródłem kalorii czy składników odżywczych. Zamiast tego, powinny być traktowane jako dodatek do zróżnicowanej diety, bogatej w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, białka i zdrowe tłuszcze. Odpowiednie zbilansowanie diety, z umiarkowanym spożyciem lodów, pomoże zapewnić dzieciom niezbędne składniki odżywcze bez nadmiernego narażania na cukier i tłuszcze.

udostępnij artykuł

Rada dietetyków

Agnieszka Fryt

Mgr pedagogiki, podyplomowo ukończyła pedagogikę specjalną na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obszar jej zainteresowań kierunkowych obejmuje psychologię rozwojową oraz spectrum autyzmu. Aktualnie pracuje w branży e-commerce. W wolnym czasie czyta książki, układa klocki Lego i podróżuje – ulubione miejsce Europy to Portugalia.

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.