Selektywność żywieniowa u dzieci

Czym jest selektywność żywności i jak jej zapobiegać?
39

co to jest i co robić?

Postawy dzieci wobec żywienia mogą się znacznie się różnić w miarę ich rozwoju. W pierwszych latach życia około 20-30% dzieci może wykazywać pewne zachowania odmowne wobec nowych i nieznanych pokarmów , wyrażając w ten sposób niezadowolenie podczas próbowania nowych pokarmów i smaków: faza ta nazywana jest również jedzeniem selektywnym .

Dzieci przy stole obserwują i naśladują zachowania otaczających je osób, dlatego rodzice powinni dawać dobry przykład w przekazywaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Równie ważne jest zapewnienie zróżnicowanej diety ; nie powinniśmy popadać w nawyk serwowania zawsze tych samych potraw, gdyż powodują one nudę i monotonię . Grozi to odmową i zachowaniami żywieniowymi, które mogą prowadzić do niedoborów i braku równowagi żywieniowej. Dlatego już od najmłodszych lat zaleca się stosowanie jak najbardziej zróżnicowanej i bogatej diety.

Pora posiłku to ważny moment dla dziecka, a obecność ekranów może rozpraszać malucha. Wyłączenie ekranów i postrzeganie stołu jako momentu relacyjnego, a także momentu jedzenia, to najlepsza strategia. Pogodna i zrelaksowana atmosfera sprzyja apetytowi i radości przy stole . Należy szanować wszelkie zachowania, nie nalegając na spożycie jedzenia ani nie karząc czy nie nagradzając dziecka za jego zachowania związane z jedzeniem. Jeżeli jednak utrzymują się zachowania wybiórcze i neofobiczne , które negatywnie wpływają na rozwój dziecka, wskazane jest skontaktowanie się z pediatrą.

Kiedy zaczyna się selektywność żywności?

W dzieciństwie u dzieci mogą wystąpić zachowania selektywne żywieniowo, definiowane jako neofobia lub selektywne zaburzenie odżywiania. Dzieci, które decydują się na spożywanie i akceptują tylko niektóre produkty spożywcze, odrzucając w ten sposób wszystkie inne, określa się mianem wybrednych zjadaczy (dosłownie od angielskiego słowa pickiness lub selektywność).

Żywienie selektywne: jak interweniować?

Zachowania selektywne i są powodem do niepokoju rodziców, nie mogą jednak powodować atmosfery niepokoju i napięcia w rodzinie. Warto pamiętać, że ewolucja żywienia idzie w parze z rozwojem umiejętności i wzrostem; dlatego odmowa dziecka może oznaczać częściowe osiągnięcie autonomii i niezależności w chęci decydowania o własnych upodobaniach przy stole. W obliczu takich zachowań żywieniowych rodzic powinien wykazać się cierpliwością i zrelaksowaniem, nie zmuszając ani nie zmuszając dziecka do spożycia posiłku, ponieważ mogłoby to mieć odwrotny skutek. Za przygotowanie i podawanie jedzenia odpowiada tak naprawdę rodzic, ale to dziecko samodzielnie wybiera, ile zje, w zależności od własnego apetytu i poczucia samoregulacji.

Jak sprawić, żeby dziecko nie jadło wybiórczo?

Żywienie selektywne u dzieci jest naturalną fazą, która może wystąpić w okresie wzrostu dziecka. Aby zapewnić zbilansowaną dietę, rodzice powinni przestrzegać pewnych środków ostrożności

  1. W przypadku dzieci wszystkie produkty spożywcze są początkowo nieznane, a schemat akceptacji nowej lub zdrowej żywności może zająć dużo czasu, do 12–15 ekspozycji . Dlatego też pokarmy należy podawać wielokrotnie, wykazując się dużą cierpliwością. Aby pomóc dziecku w tym procesie, może ono umieścić niechciane potrawy obok tych, które lubi, aby zwabić je i zaintrygować, aby spróbowało danego dania.
  2. Ważne jest wyrobienie sobie zdrowych nawyków żywieniowych , podawanie posiłków i przekąsek w godzinach porannych i popołudniowych, zazwyczaj o tej samej porze. Przekąski stanowią okazję do spożycia pożywnych pokarmów, jednak nie mogą być one nadmierne i niezbilansowane, gdyż mogą negatywnie wpłynąć na poczucie apetytu podczas kolejnego posiłku.

Ważne jest jednak, aby nie przeoczyć innych sugestii:

  1. Zaangażowanie dziecka w momenty zakupu i przygotowywania potraw to doskonała strategia, aby wzbudzić jego zainteresowanie potrawami, które będzie następnie spożywał przy stole.
  2. Nie należy eliminować odrzuconych lub nieakceptowanych potraw z rodzinnego jadłospisu, lecz raczej kontynuować ich przygotowywanie z pewną regularnością, bez przygotowywania alternatywnych jadłospisów na wypadek, gdyby danie nie zostało skonsumowane, a jedynie zaakceptować odmowę.
  3. Aby zaspokoić gusta dziecka, można np. proponować dania zmieniając przepis lub łącząc je o różnych smakach i konsystencjach .

udostępnij artykuł

źródło

Plasmon

Opracowane przez włoskich specjalitów

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.