ROLA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH W ROZSZERZANIU DIETY

Białko roślinne w okresie rozszerzania diety: kiedy i jak je wprowadzać? Dlaczego warto wybrać rośliny strączkowe?

Rola roślin strączkowych

Białka w okresie rozszerzania diety

W okresie dokarmiania lub odstawiania od piersi dziecko spożywa pokarmy zawierające białko, stopniowo i zgodnie z zaleceniami pediatry: zapewnia to optymalny wzrost i prawidłowy rozwój psychomotoryczny. Jeśli podczas wyłącznego karmienia piersią jedynym źródłem składników odżywczych, a co za tym idzie białka, jest mleko matki lub mleko modyfikowane, w okresie odstawiania od piersi wiele innych pokarmów (oprócz mleka) może pomóc w zaspokojeniu dziennego zapotrzebowania dziecka na białko. Istnieją różne źródła białka, takie jak mięso, ryby, sery, jaja i rośliny strączkowe… ale zwracaj uwagę na ilości i ich stopniowe wprowadzanie!

Na przykład zalecana dawka mięsa lub ryby dla dziecka w wieku 6-12 miesięcy to około pół słoika, którą można stopniowo zwiększać, aż do pełnego spożycia w wieku około 12 miesięcy.

Białka nie są takie same: białka zwierzęce są bardziej strawne i zawierają szereg niezbędnych aminokwasów, budulców niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Białka tak, ale które?

Wprowadzenie różnych źródeł białka jest dowolne: zwyczajowo rozpoczyna się okres odstawiania od piersi białkiem zwierzęcym, zwłaszcza mięsem białym, a następnie mięsem czerwonym, aby uzyskać większą smakowitość i akceptację przez dziecko, a następnie stopniowo i dowolnie dodawać białka z ryb, serów, jajka w małych i rosnących dawkach (najpierw żółtko, potem jeśli toleruje to białko) oraz rośliny strączkowe, które jednak należy wprowadzać stopniowo i obierać (zawsze pojedynczo).

Dlaczego? Rośliny strączkowe to pokarmy bogate w białko, ale także bogate w błonnik, więc Twoje dziecko będzie musiało stopniowo przyzwyczajać się do ich spożycia. Zazwyczaj zaleca się spożywanie 2 porcji tygodniowo we wczesnych etapach odstawiania od piersi, aby dojść do regularnego spożycia do 4 porcji. Możesz na przykład zaproponować dziecku groszek i cukinię lub zielone rośliny strączkowe, a następnie delektować się dynią i ciecierzycą lub soczewicą i marchewką lub fasolą.

Dlaczego warto spożywać rośliny strączkowe?

Czy wiesz, że Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ogłosiła rok 2016 Międzynarodowym Rokiem Roślin Strączkowych w celu promowania roślin strączkowych ze względu na ich wartość i korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla przowadzenia zdrowej diety? W rzeczywistości te pokarmy mają wiele zalet, w tym wysoką zawartość kluczowych dla rozwoju minerałów, takich jak żelazo, cynk, magnez i potas, w porównaniu z obniżoną zawartością sodu. Rośliny strączkowe mają również wysoką zawartość białka wraz z dużą ilością węglowodanów złożonych. To nie wszystko – są także źródłem witamin, takich jak foliany i witaminy z grupy B (ryboflawina, tymina i niacyna). Wysoka zawartość błonnika zaś sprzyja rozwojowi zdrowej mikrobioty (flory bakteryjnej), która jest niezbędna dla całego ekosystemu jelitowego.

Wreszcie, rośliny strączkowe i ziarna razem mają uzupełniające się profile aminokwasowe, więc posiłki, w których są łączone, mają doskonałą jakość białka, dzięki obecności wszystkich niezbędnych aminokwasów. W posiłkach Twojego dziecka możesz łączyć wiele roślin strączkowych i ziaren, takich jak krem z soczewicą, makaron z puree z ciecierzycy czy ryż z zielonymi roślinami strączkowymi.

Czy rośliny strączkowe są bezpieczne podczas rozszerzania diety dziecka?

Spożywanie roślin strączkowych wymaga przyzwyczajenia jelit, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Z tego powodu zaleca się stopniowe wprowadzanie roślin strączkowych do diety dziecka. Podczas odstawiania od piersi wskazane jest poleganie na preparatach już przeznaczonych do rozszerzania diety dziecka, takich jak żywność dla dzieci na bazie roślin strączkowych. Żywność przeznaczona dla niemowląt zapewnia ochronę przed wszelkimi zanieczyszczeniami powszechnie występującymi w żywności dla dorosłych i jest zbilansowana zgodnie ze specyficznymi potrzebami żywieniowymi rosnącego dziecka.

Odkryj przepis na rośliny strączkowe stworzony dla Ciebie! 

Skonsultuj się z pediatrą, aby wybrać najbardziej odpowiednią dietę dla swojego dziecka.

udostępnij artykuł

źródło

Plasmon
Opracowane przez
włoskich dietetyków

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.