Ekrany dotykowe a rozwój dziecka

Jaka jest rola urządzeń cyfrowych?

Plasmon

Gry planszowe

Gry mają ogromne znaczenie na ścieżce rozwoju dzieci, jako moment swobodnej ekspresji ich naturalnej chęci odkrywania. Poprzez doznania fizyczne, emocjonalne i myślowe podczas zabawy, maluch tak naprawdę mierzy się z rzeczywistością i samodzielnie uczy się poznawać świat. W szczególności gry manipulacyjne otwierają na poznawanie rzeczywistości, a następnie zaczynają ją katalogować i przedstawiać: to pierwsze doświadczenia, w których można „trenować” zdolności maluchów.

Manipulacja przedmiotami

Poprzez dobrowolne chwytanie dziecko odkrywa, że ma władzę nad przedmiotem: jest to niezwykle ważny etap psychologiczny, ponieważ pozwala mu stać się bohaterem otaczającej go rzeczywistości. Ponadto bardzo częsta zabawa w rzucanie przedmiotami, po dotknięciu i zbadaniu ich, jest nie tylko czystym ćwiczeniem ruchowym, ale sposobem na podbijanie otaczającej przestrzeni. Z relacyjnego punktu widzenia jest to sposób na wciągnięcie dorosłego w grę wymiany: dziecko rzuca przedmiotem, będąc pewnym obecności dorosłego grającego w grę, a następnie mu go oddaje.Jednocześnie dzieci wykazują wrodzone zdolności relacyjne i silną chęć interakcji z figurami referencyjnymi. 

Gry na urządzeniach cyfrowych

Badanie przeprowadzone we Włoszech w 2016 r. i zintegrowane w 2019 r. przez Centrum Zdrowia Dziecka w Trieście wykazało, że 17% dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy samodzielnie korzysta z urządzeń cyfrowych. Dotykanie, przeciąganie i przesuwanie palcem po ekranie to umiejętności opanowane przez kilkumiesięczne dziecko w zakresie korzystania z aplikacji. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnej gry, brakuje wrażenia dotykowego, tej reakcji sensorycznej, którą odczuwają opuszki palców, kiedy dotykamy prawdziwego przedmiotu i która pozwala nam poznać rzeczywistość. Co więc sprawia, że ekran dotykowy jest tak wciągający?

Kolory, kształty i bodźce dźwiękowe zaprojektowane specjalnie w celu przyciągnięcia uwagi dzieci. Centralne położenie dłoni i fakt, że mały gest ma natychmiastowy efekt na ekranie, co daje potężny, pozytywny efekt wzmocnienia.

Co warto wziąć pod uwagę?

  • Dzieci do 2 roku życia nie mają jeszcze umiejętności myślenia symbolicznego, które pozwalałyby im zrozumieć, że to, co widzą na ekranie, jest namiastką, symbolem rzeczywistego przedmiotu. Z tego powodu trudno im przenieść naukę z ekranu na życie codzienne.
  • Zdolność do samoregulacji emocjonalnej można zbudować jedynie w relacji z opiekunem oraz w eksploracji świata realnego i nie można jej przekazać urządzeniu elektronicznemu.
  • Wydaje się, że długotrwałe korzystanie z ekranów dotykowych, prowadzi do większej rozproszenia uwagi i zmniejszonej zdolności do skupienia uwagi.
  • Obiekty są mediatorami w relacjach, które umożliwiają ważną wymianę afektywną, komunikacyjną i społeczną. Jako dorośli musimy zawsze szanować wolność dziecka i jednocześnie zwracać baczną uwagę na urządzenia z ekranem dotykowym. Wobec braku nowych potwierdzeń naukowych istotne wydaje nam się stosowanie się do wskazań WHO, według których nie należy proponować korzystania ze smartfonów i tabletów w pierwszych 2 latach życia.

udostępnij artykuł

żródło

Plasmon

Opracowane przez włoskich specjalistów.

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.