Odstawienie wegetariańskie

No to tak czy nie? Nasze rekomendacje…

Plasmon

Odstawienie wegetariańskie

Ważne jest, aby dzielić się z pediatrą rodzinnym i specjalistami ds. żywienia każdym wyborem dotyczącym diety dziecka, a zwłaszcza wyborem wegetariańskim. Ułatwia to prawidłowe planowanie , tak aby umożliwić dziecku optymalny rozwój. 

Jako warzywa można sklasyfikować różne modele żywności, których właściwości odżywcze mogą bardzo się od siebie różnić w zależności od ograniczeń czy wykluczeń.

Można wyróżnić dwa główne modele:

  • model laktoowowegetariański , który wyklucza wszystkie rodzaje mięsa i ryb, a zamiast tego uwzględnia mleko i jego pochodne (sery i przetwory mleczne), jaja i miód;
  • model wegański wykluczający wszelkie rodzaje mięsa, ryb, mleka i jego pochodnych (sery i przetwory mleczne), jaja i miód.

Co to jest odstawienie wegetariańskie?

Odstawienie od piersi oznacza stopniowe przejście w drugim półroczu życia z diety opartej wyłącznie na mleku na dietę mieszaną z pokarmami stałymi . Odstawienie od piersi jest klasyfikowane jako wegetariańskie, gdy nie przewiduje zwykłego wprowadzenia do diety dziecka wszystkich pokarmów, ale preferuje źródła pożywienia pochodzenia roślinnego, mleko, sery i jaja, z wyłączeniem mięsa i ryb.

Odstawienie wegetariańskie: zalety i wady

Według najbardziej aktualnych danych przyjęcie modeli wegetariańskich wynika w większości przypadków ze zdrowego i/lub etycznego wyboru . Wiele rodzin wybiera dietę wegetariańską, uważając ją za zdrowszy sposób odżywiania i wierząc, że ma ona korzystny wpływ na zdrowie , podczas gdy etyczni wegetarianie uważają eliminację mięsa i ryb za nakaz moralny, aby nie szkodzić zwierzętom. Oprócz tych aspektów wegetarianizm wiąże się z obawami dotyczącymi aspektów wpływu na środowisko i ekologię produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku stosowania diet wykluczających określone kategorie żywności ryzyko wystąpienia niedoborów żywieniowych wzrasta . W szczególności niedobory są tym większe, im bardziej restrykcyjna jest dieta . Należy monitorować te wzorce żywieniowe w wieku dziecięcym, aby uniknąć niedoborów w spożyciu niektórych makro i mikroelementów, takich jak białka, kwas dokozaheksaenowy (DHA), witamina B12, żelazo i cynk . Należy zapobiegać tym deficytom w dzieciństwie lub je kompensować za pomocą odpowiednich suplementów.

Kilka informacji o wartościach odżywczych

W 2018 r. Włoskie Towarzystwo Żywienia Człowieka (SINU) opublikowało szczegółowe wskazania dla populacji pediatrycznej i niepedagogicznej, które opierają się na modelu wegetariańskim. Dzieci na diecie wegetariańskiej/wegańskiej powinny spożywać nieco większą ilość białka niż zaleca się dla populacji ogólnej. Ponadto, w celu zbilansowania wartości biologiczno-żywieniowych menu wegetariańskiego coraz częściej sięga się po propozycje dań, w których obecne są rośliny strączkowe (soczewica, fasola, groch, ciecierzyca, soja, bób, tofu ) oraz zboża.

Wśród składników mineralnych należy zwrócić uwagę na zawartość w diecie żelaza i cynku , których zalecane spożycie zwiększa się w przypadku przejścia na dietę wegetariańską. Żelazo zawarte w roślinach (warzywach, strączkowych, zbożach itp.) występuje w mniej przyswajalnej formie niż ta zawarta w żywności pochodzenia zwierzęcego. Aby ułatwić jej wchłanianie , zaleca się zatem łączenie spożycia warzyw z produktami bogatymi w witaminę C. Dlatego warto pić sok z cytryny do każdego posiłku lub spożywać owoce cytrusowe, kiwi, paprykę lub inne produkty bogate w tę witaminę. Inne strategie zwiększenia spożycia tych minerałów obejmują spożywanie wzbogaconej żywności.

Zalecenia

Dostępnych jest niewiele badań naukowych oceniających wpływ odstawienia od piersi wegetariańskiej na rozwój i zdrowie dziecka. Jak wynika z niedawnego Stanowiska SIPPS (2017), dotychczas nie można z całą pewnością stwierdzić, że dieta wegetariańska w wieku rozwojowym gwarantuje odpowiedni wzrost i odpowiedni stan odżywienia. Ponadto ze względu na bardzo niski poziom dowodów nie jest możliwe ustalenie, w jakim wieku można rozpocząć dietę wegetariańską.

Do najważniejszych zaleceń należy kontynuacja karmienia piersią przez co najmniej pierwsze 2 lata życia dziecka , niezależnie od tego, czy matka stosuje dietę wegetariańską czy wegańską.

Ponieważ witamina B12 występuje wyłącznie w żywności pochodzenia zwierzęcego, wszystkie dzieci stosujące dietę wegetariańską i wegańską, ze względu na ryzyko niedoborów, na jakie są narażone , wymagają jego uzupełnienia. Suplementację witaminy B12 można zapewnić poprzez wzbogaconą żywność i suplementy W oparciu o przyjęty model wegetariański, w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia niedoborów wskazane są określone suplementy i monitorowanie spożycia diety . Stąd zalecenie zaplanowania konkretnych konsultacji żywieniowych w sprawie odpowiednich suplementów.

Czy możliwe jest odstawienie od piersi wegetariańskiej?

Odstawienie wegetariańskie, pod warunkiem, że zostanie dobrze zaplanowane, może pozwolić na prawidłowy wzrost i rozwój dziecka . Warto jednak podkreślić, ze względu na jego centralne znaczenie, pojęcie „ dobrze zaplanowane ”. Aby chronić dobro dziecka, jest absolutnie konieczne unikanie wszelkich form „zrób to sam” i poleganie na pediatrze rodzinnym i specjalistach ds. żywienia.

 

udostępnij artykuł

Źródło

Plasmon

Opracowane przez włoskich specjalistów

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.