Jakie śniadanie jest najlepsze dla dzieci?

Śniadanie postrzegane jako przyjemny zwyczaj w kontekście rodzinnym, jest niezbędny do utrzymania przez całe życie.

blog plasmon

Znaczenie śniadania dla dzieci

Po pierwszym roku życia warto wypracować u dzieci zdrowe nawyki żywieniowe, które będą utrzymywać się przez całą fazę wzrostu, przede wszystkim spożywając poranne śniadanie ! Dzięki śniadaniu można osiągnąć wiele pozytywnych efektów, np.  poprawa zdolności zapamiętywania , poziomu uwagi , rozumienia czytania i słuchania oraz naukiWręcz przeciwnie, brak odżywiania po nocnym poście wydaje się być powiązany z gorszą wydajnością w pierwszych godzinach dnia, w szczególności z mniejszą zdolnością koncentracji i mniejszą odpornością podczas ćwiczeń fizycznych. Odpowiednie śniadanie jest oznaką zdrowych nawyków żywieniowych, ponadto regularne spożywanie śniadań sprzyja odczuwaniu sytości , pomagając dotrzeć do posiłku obiadowego bez nadmiernego głodu. Ponadto spożywanie posiłku rano ogranicza zjawisko tzw. „ podjadania ”, czyli spożywania przekąsek (takich jak przekąski, napoje bezalkoholowe, precle czy napoje słodkie) w godzinach pomiędzy posiłkami. Dzieci pomijające śniadanie są najbardziej narażone na otyłość ze względu na wszystkie opisane wcześniej mechanizmy, a „pomijanie śniadania” to nieprawidłowe zachowanie żywieniowe, które negatywnie wpływa na zdrowie najmłodszych.

Dlaczego mówi się, że śniadanie to „najważniejszy posiłek dnia”? Pod względem energetycznym śniadanie powinno dostarczać 15-20% dziennej energii w porównaniu do 35-40% i 30-35% gwarantowanego przez spożycie odpowiednio obiadu i kolacji. Niemniej jednak śniadanie jest niezbędne do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych i zapewnienia dostarczenia wielu składników odżywczych na pierwszą część dnia.

Śniadanie tak, ale które? Nie wystarczy go spożyć, ale należy także ocenić jakość śniadania , aby nie zachwiać bilansem posiłku w kierunku pokarmów zbyt bogatych w cukier lub tłuszcz. Śniadanie oparte głównie na cukrach przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ nie daje uczucia sytości, a w późniejszych godzinach porannych stymuluje powrót głodu 

Zdrowe śniadanie dla dzieci: co zaoferować

Co oznacza pełny posiłek? Oznacza to połączenie źródła węglowodanów złożonych, źródła białka, którym na ogół jest mleko i jego przetwory, ale także jaja, oraz porcji owoców.

W razie potrzeby można również spożywać źródło tłuszczu, takie jak suszone owoce lub awokado, bez nadmiernej ilości. Nie ma reguły, czy woli się je na słodko, czy na słono , ważne, żeby było zbilansowane i kompletne . Rano nie zapominajmy o tym, jak ważne jest nawodnienie organizmu , szczególnie latem, które można wspomagać piciem wody, herbat ziołowych oraz – tylko w przypadku starszych dzieci – zielonej lub czarnej herbaty.

Mleko

Wraz z ukończeniem pierwszego roku życia utrwala się nawyk porannego śniadania. Rodzaje mleka , które można podawać rano, różnią się w zależności od grupy wiekowej. Według Światowej Organizacji Zdrowia możliwe jest promowanie karmienia piersią wraz ze spożywaniem pokarmów uzupełniających do 2. roku życia i dłużej; dlatego też na życzenie zawsze można podać mleko z piersi, nawet podczas śniadania. Naturalnym pokarmem dziecka pozostaje mleko matki, po roku życia można podawać także mleko wzrostowe lub mleko krowie , w zalecanych dawkach. Według Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, mleko dla dorosłych może być stosowane jako część strategii zwiększania spożycia żelaza , witaminy D i kwasów omega-3  oraz zmniejszania spożycia białka w porównaniu z niewzmacnianym mlekiem krowim. W grupie wiekowej 12-24 miesięcy można podać na śniadanie porcję 200-300 ml, która jest adekwatna do potrzeb żywieniowych małego dziecka i wzbogacona w liczne mikroelementy niezbędne w tej grupie wiekowej. Mleko krowie można także podawać rano na śniadanie jako element zbilansowanej i zróżnicowanej diety. W pierwszych latach życia, do 3 roku życia, zaleca się spożywanie pełnego mleka krowiego w zalecanej porcji 150-200 ml. Od 4. roku życia zaleca się spożywanie mleka częściowo odtłuszczonego , można jednak podawać jogurty i nabiał.

Zboża vs przekąski

Produkty takie jak chleb, ciastka, sucharki, płatki śniadaniowe czy inne wypieki stanowią źródło węglowodanów złożonych, które mogą stanowić część odpowiedniego śniadania. Spośród nich zaleca się preferowanie opcji pełnoziarnistej , ponieważ przyczynia się ona do dziennego spożycia błonnika . Płatki śniadaniowe stanowią dziś jeden z najczęściej spożywanych produktów podczas pierwszego posiłku dnia, nawet we Włoszech. Ich wartość odżywcza wynika z wzbogacenia w minerały i niektóre witaminy, które ułatwiają zaspokajanie potrzeb żywieniowych najmłodszych. Jednak płatki śniadaniowe nie są takie same: ważne jest, aby dokładnie ocenić możliwy dodatek cukrów, czekolady i tłuszczów. Dlatego czytanie etykiety staje się niezbędne przy zakupie produktu w supermarkecie. Wśród mieszanek zbożowych dostępnych na rynku najlepiej jest preferować wersję pełnoziarnistą i wzbogaconą, ale dobrym wyborem mogą być także te z suszonymi owocami i suszonymi owocami. Od czasu do czasu, być może w weekend, można też zaproponować domowe desery, takie jak mini naleśniki dla dzieci czy proste ciasta, zawsze starając się używać jak najmniejszej ilości cukru i wprowadzając do przygotowania mąkę pełnoziarnistą. Zachowaj ostrożność przy podawanym rano przekąskach, rogalikach i przekąskach , które choć szybkie i łatwe do spożycia, nie są zbyt pożywne dla dzieci! Potrawy te są bardzo popularne wśród dzieci, ponieważ są bardzo słodkie, zawierają jednak duże ilości energii, tłuszczów i cukrów i nie są zbyt pożywne dla najmłodszych. Z tego powodu należy odradzać spożywanie posiłków śniadaniowych.

Owoce

Bogata w wodę i cenne mikroelementy, takie jak minerały i witaminy, porcja owocowa może być wprowadzana zarówno na śniadanie, jak i jako przekąska przedpołudniowa/popołudniowa lub na zakończenie posiłku. Według  Piramidy Żywienia opublikowanej przez Włoskie Towarzystwo Pediatryczne (SIP) ogólnie zaleca się wprowadzanie owoców 2-3 razy dziennie , preferując owoce sezonowe. Uwaga soki owocowe nie są substytutem owoców, ponadto w większości konwencjonalnych soków owocowych dodawane są wolne cukry, często podawane na etykiecie pod różnymi nazwami np. „syrop glukozowy”, „fruktoza”, „maltoza”, „syrop kukurydziany” itp…

Czekolada

Zamiast zabraniać niektórych potraw, lepiej podawać je od czasu do czasu, tak aby nie stały się nawykiem. Bardziej „chciwe” potrawy, takie jak smarowidła czy czekolada , z pewnością mogą ułatwić przestrzeganie zasad śniadania i można je podawać już od wieku szkolnego , jednak bez wyrobienia w sobie nawyku.

udostępnij artykuł

Źródło

Plasmon

Opracowane przez włoskich specjalitów

 

 

Może Ci sie również spodobać

Odkryj inne porady i tabletki wideo przeznaczone na każdy etap wzrostu

W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których Google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres IP i nazwa klienta Użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie Google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkownika oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.